Zlato u rukama Danaca

Danska potopila Norvešku i osvojila svjetsku krunu

Nakon što su tri puta bili drugi, danski rukometaši su prvi put u povijesti osvojili i zlatnu medalju na svjetskim prvenstvima.
Sport / Rukomet | 27. 01. 2019. u 19:10 Bljesak.info

Reprezentacija Danske osvojila je titulu prvaka svijeta savladavši u skandinavskom finalu selekciju Norveške, uvjerljivim rezultatom 31:22, javlja agencija Anadolija.

U proteklih 18 dana na tlu Danske i Njemačke odigrano je uzbudljivo Svjetsko rukometno prvenstvo, a za titulu prvaka svijeta večeras su se borile skandinavske zemlje Danska i Norveška.

Nošeni fantastičnim igrama najboljeg igrača turnira Mikela Hansena Danci su došli do finala u koje su Norvežani pak stigli zahvaljujući najboljem golmanu turnira Espenu Kristensenu.

Norvežani i Dancu su se za prvu titulu svjetskog prvaka borili pred prepunom dvoranom u danskom Hemingu.

Uspješniji su bili domaćini prvenstva Danci koje je i večeras predvodio nezaustavljivi Hansen koji je postigao sedam golova.

Danska je pobijedila rezultatom 31:22 i prvom titulom prvaka svijeta upotpunila vitrinu u kojoj od ranije ima pehare osvojene na evropskim prvenstvima i Olimpijadi.

Norvežani ni u drugom finalu nisu uspjeli doći do zlatne medalje, mada je i plasman u finale zapažen uspjeh s obzirom da su iza sebe ostavili trećeplasiranu Francusku i četvrtoplasiranu Njemačku.

Pravdu na terenu u finalu je dijelio hrvatski sudački tandem Boris Milošević i Matija Gubica koji je sudio i polufinale između Danske i Francuske.

U dodatne kvalifikacije za Olimpijske igre sa svjetskog prvenstva plasirale su se još i petoplasirana Švedska i šestoplasirana Hrvatska.