Trčanje

Dvadeset i jedan bh. maratonac istrčao Zagrebački maraton

Sport / Ostali sportovi | 13. 10. 2016. u 10:17 S.K.

Trčanje sve više i više uzima maha, kako na amaterskoj, tako i na profesionalnoj razini pa je sve više i više bh. polumaratonaca i maratonaca koji pohode natjecanja u regiji.

Jedno takvo održalo se za vikend u hrvatskoj metropoli - 25. Zagrebački maraton istrčao je 21 natjecatelj iz BiH, a polumaratonsku dionicu njih 113.

Po preliminarnim rezultatima, ukupno 342 trkača (289 muških, 53 žene) završila su maraton, a 1785 polumaraton (1091 muških, 694 žene) što je rekordan broj za najveću utrku u Hrvatskoj.

Najbolji rezultat od naših predstavnika imao je Nermin Okanović (2:50:39) koji je bio ukupno 18. na maratonu, dok je Alija Imamović, od kojeg se najviše očekivalo, morao odustati na 25. kilometru. Najbolji na polumaratonu je bio Enes Zulić (1:14:46; 9. mjesto).

Maraton su istrčali i Čapljinac Ersan Bijedić, koji je s vremenom 3:18:11 bio četvrti od naših natjecatelja te Mostarac Mario Pehar (5:07:19).

“U Zagrebu sam trčao svoj treći maraton, zadovoljan sam napretkom u odnosu na Beograd (3:54:52, travanj 2015.) i Ljubljanu (3:38:18, listopad 2015.), a znam da mogu još dosta bolje”, izjavio je Bijedić.

“U Zagrebu je bila odlična atmosfera, a bila je to inozemna utrka s najviše bh. trkača dosad što govori u korist progresa ovog sporta. Osobno se za sudjelovanje zahvaljujem sponzorima: Preduzeću za projektiranje i građevinu, HP Investing, i Vinariji Carski vinogradi Mostar, dodao je.

Masovnost sigurno pomaže razvoj i profesionalnog sporta, ali to ne znači da će zajamčeno profitirati bh. atletika.

Bojana Bjeljac

Dok se broj rekreativaca kontinuirano uvećava kroz posljednjih par godina, na profesionalnoj razini bh. atletika je već izgubila darovitu Bojanu Bjeljac iz Bosanskog Novog koja je pobijedila na prvenstvu Hrvatske s izvrsnim vremenom od 2:40:51 (popravila osobni rekord za 7 minuta i 26 sekundi), ostavila iza sebe ovoljetnu hrvatsku olimpijku Mateu Matošević koja je također trčala svoje najbolje vrijeme (2:42:28) te prvakinju Hrvatske u polumaratonu, Nikolinu Stepan (2:46:11).

Bjeljac je postigla 4. najbolji rezultat Hrvatske u maratonu svih vremena, kvalificirala se za Svjetsko prvenstvo u Londonu 2017. (norma je bila 2:45:00), a pošto je promijenila sportsko državljanstvo tamo će nastupati pod zastavom Hrvatske.

S obzirom na to kako napreduje sličnu odluku će vjerojatno morati uskoro donijeti i Danijela Kuna iz Kupresa koja je u Zagrebu na polumaratonu istrčala izvrsnih 1:18:53 osvojivši 6. mjesto.