bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
najava

Biciklijada "Rutom stećaka" – biciklom kroz kulturnu baštinu Zapadne Hercegovine sve do Blidinja

Biciklijada Rutom stećaka otkriva kulturnu baštinu Zapadne Hercegovine na dva kotača, završava velikim susretom na Blidinju uz gastro fest.
14.06.2025. u 08:33
text

U srcu Hercegovine rađa se nova biciklistička priča – Rutom stećaka – serija biciklijada kroz koje će sudionici imati priliku otkriti bogatstvo baštine stećaka. Projekt na jedinstven način povezuje rekreaciju, kulturnu baštinu i održivi turizam.

left-arrowright-arrow
Bljesak.info / Biciklisti na Radimlji u Stocu

Kroz pet biciklijada, koje će se održati u Širokom Brijegu, Grudama, Posušju, Ljubuškom i završno na Blidinju u sklopu Blidinje Gastro Festivala, sudionici će moći uživati u povijesti i prirodnim ljepotama ovoga kraja.

Projekt se provodi u okviru programa SUSTOUR – Sustainable Tourism for Local Development, financiranog kroz Interreg VI-A IPA Program Croatia – Bosnia and Herzegovina – Montenegro 2021 – 2027, s ciljem promocije održivog razvoja kroz valorizaciju kulturne i prirodne baštine.

Raspored biciklijada:

Posušje – 17.06.2025. (Biciklistički klub Posušje)

Grude – 27.06.2025. (Biciklistički klub Grude)

Široki Brijeg – 04.07.2025. (Biciklistički klub Široki)

Ljubuški – 07.09.2025. (Biciklistički klub Ljubuški)

Blidinje (završni događaj) – 14.09.2025. (Udruga HerzegovinaBike)

Smisao i cilj

Organiziran u okviru međunarodnog projekta SUSTOUR, ovaj projekt promiče održivi gospodarski razvoj kroz očuvanje kulturne baštine i razvoj aktivnog turizma.

Rutom stećaka nije samo rekreativna biciklijada – to je putovanje kroz vrijeme i prostor, s posjetom najvažnijim lokalitetima sa stećcima, srednjovjekovnim nadgrobnim spomenicima koji su ponos hercegovačke povijesti i kulture. Svaka biciklijada vodi sudionike kroz prirodne ljepote i kulturne dragocjenosti Zapadne Hercegovine, a završava velikim susretom u Parku prirode Blidinje, gdje se biciklizam spaja s gastronomijom i zajedništvom.

Danas je i službeno potvrđena institucionalna podrška projektu – Udruga HerzegovinaBike potpisala je ugovor o suradnji s Ministarstvom obrazovanja, znanosti, kulture i športa Županije Zapadnohercegovačke, čime će se zajednički promovirati kultura i baština kroz biciklizam – zdrav i alternativan oblik prijevoza, turizma i sporta.

Na europskoj razini biciklistički turizam bilježi snažan rast. Prema istraživanjima CBI Netherlands, sve više odraslih preferira putovanja u manjim grupama uz stručnu podršku za planiranje ruta – što upravo ova biciklijada omogućuje. Kroz projekt DETOUR, Europska unija potiče razvoj malih i srednjih poduzeća u sektoru cikloturizma, a Europski parlament je 2023. usvojio Cycling Strategy, s ciljem udvostručenja broja kilometara prijeđenih biciklom do 2030. godine.

Svjetski dan bicikla, koji se obilježava 3. lipnja, idealna je platforma za promicanje ovakvih inicijativa koje biciklizam predstavljaju kao održiv, zdrav i kulturološki vrijedan oblik turizma.

O biciklijadama

Biciklijade su rekreativnog karaktera i namijenjene svim ljubiteljima biciklizma – od početnika do iskusnih biciklista. Svaka ruta prolazi kroz prepoznatljive lokalitete bogate povijesnim i prirodnim znamenitostima, uključujući nekropole sa stećcima, a završava na impresivnom lokalitetu Park prirode Blidinje, gdje sudionike očekuje Blidinje Gastro Fest – manifestacija koja objedinjuje lokalnu gastronomiju, tradiciju i zabavu na otvorenom.

Kao što europske biciklističke ture, primjerice one kroz alpske krajolike Slovenije, povezuju prirodu, povijest i kulturnu baštinu, tako i ova biciklijada pruža priliku za upoznavanje autentične Hercegovine na dva kotača.

Više informacija potražite na službenoj web stranici Udruge HerzegovinaBike, a sve zainteresirane pozivamo da prate najave i pridruže se ovom jedinstvenom događaju koji slavi baštinu, zajedništvo i biciklizam.

"Vidimo se na biciklu – kroz prirodu, povijest i kulturu Hercegovine!", poručuju organizatori.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO