Preslušavanje reakcija srpskih komentatora na uspjehe hrvatske reprezentacije i klubova postalo je mnogim Hrvatima omiljena zabava.
Bez obzira na to je li riječ o situacijama kada naši sportaši pobijede, pa u komentatorskim slušalicama ton bude kao da je riječ o kakvom sprovodu ili dobar sportski rezultat izostane, pa se s druge strane može čuti slavljeničko raspoloženje – redovito to bude vijest u hrvatskim medijima, piše Gol.hr.
Iznimka nije ni ovotjedni prijenos utakmice Hrvatska – Češka koji je izazvao lavinu posprdnih komentara, a što je i dalje je jedna od najčitanijih vijesti na hrvatskim portalima.
Iz Srbije pak dolaze informacije iz medijskih krugova koje bacaju potpuno drugo svjetlo na cijelu priču, to jest daju nešto potpuniju sliku. Kažu da nije bilo tako do prije nekoliko godina, ali se priča promijenila nakon što je procijenjeno kako je previše entuzijazma bilo u nekim prijenosima s hrvatskim sportašima u glavnoj ulozi.
Krenuo je pritisak koji je urodio onime čemu svjedočimo posljednjih godina u prijenosima.
Komentatori su, kako se priča u srpskom medijskom prostoru, shvatili poruku. Došlo je do jedne sveopće, pomalo umjetne, tišine u prijenosima utakmica hrvatskih reprezentacija i klubova. Njihove reakcije otišle su u krajnost, i to ne samo zbog straha od mogućih otkaza, nego je riječ i o svojevrsnom buntu.
@sportuzivo Kakav majstor je Luka Modrić i sa 40 godina...
♬ original sound - Sport Uživo Prijenosi
Na kraju krajeva, nije im se ugodno eksponirati jer su oni ti koji završe na internetu i društvenim mrežama sa svojim imenima i prezimenima, a nije njihov izbor to što prenose. Jedini razlog za takvo komentiranje, priča kaže, tiče se pritiska koji stiže od menadžmenta i uredništva.
Nikakve veze to nema ni s kakvom klupskom ili nacionalističkom ostrašćenošću, može se čuti u kuloarima vezanima za ovu sve eksponiraniju priču o komentiranju.
Nije tajna kako je utjecaj vlasti na medijski prostor u Srbiji dosta jak. Iz budžeta države i državnih tvrtki izdvajaju se golema sredstava za monopolista u sportskim prijenosima i određeni ljudi na poziciji moći smatraju kako će se i na taj način dodvoriti vlasti.
Situacija je dovedena do apsurda, jer ispada da se normalnije prenosilo sportske prijenose s Hrvatima nakon ratnih devedesetih nego danas. Mnogima je to postajalo sve čudnije, sada znamo i što je u pozadini, zaključuje portal Gol.hr.