Nurkić: Skoro sam odletio kući, želio sam slaviti uspjeh nogometaša
Jusuf Nurkić je određeno vrijeme van parketa. Imao je problema s ozljedom, pa je morao na operaciju. Njegova sezona je završila nešto ranije, pitanje je gdje će nastaviti karijeru. U međuvremenu je Jusuf pratio nastupe reprezentacije BiH, za FIFA-u je sumirao svoje dojmove.
"Bio sam kod kuće u Utahu, gledao sam na TV-u. Bilo je posebno, izuzetno sam ponosan. Svi smo bili nervozni, kao sportista možete predvidjeti da će biti zaista teška utakmica i možda će je odlučiti penali. Završilo se penalima... Nekoliko dana prije smo pobijedili Vels na isti način, tako da sam mislio da smo u dobroj formi i da imamo samopouzdanja. Sav pritisak je bio na Italiji, što je normalno jer su oni oduvijek bili sila", odgovorio je Nurkić i nastavio:
"Za cijelu zemlju ovo je više od samog Svjetskog prvenstva. Nismo imali očekivanja da ćemo stići, bili smo u fazi obnove s mladim timom. Svi u zemlji su ovo čekali i kada se dogodilo, skoro sam odletio kući. Želio sam biti dio toga. Morao sam to shvatiti i reći treneru i reći mu: 'Ja sam ludi Bosanac i želim slaviti!' Imat ćemo toliko navijača u SAD-u, ljudi će biti iznenađeni", kaže naš košarkaš.
Pomogli ste Bosni i Hercegovini da se kvalificira za dva FIBA EuroBasket turnira. Da li vam to pomaže da shvatite kroz što su prošli da bi stigli do Svjetskog prvenstva?
"Da. Nogomet je glavni sport u Bosni, kao što je i širom svijeta. Imamo nevjerojatnu podršku u košarci, ali nije stvar u nama, već u nogometu, i momci su odradili odličan posao. Zemlja je bila ujedinjena, većina ljudi je slavila po svim gradovima i vidjeti što nas okuplja je nevjerojatno.
Što mislite o grupi Bosne i Hercegovine - Kanadi, Kataru i Švicarskoj?
"U košarci uvijek igramo protiv jakih ekipa poput Francuske u našim grupama, a sada imamo grupu koja je ujednačena. Drago mi je zbog toga, ali ne smijete nikoga omalovažavati, morate se pojaviti i dati sve od sebe da biste pobijedili u utakmici. Ali definitivno vidim naše šanse. Očigledno je važno kako počnete, ali kao što ste vidjeli u naše posljednje dvije utakmice, važno je kako završite. Osjećam da će sav pritisak biti na Kanadi jer igraju kod kuće", priča Nurkić za FIFA-u.
Planira li Jusuf ići na neke utakmice Svjetskog prvenstva?
"O da, naravno. Mislim da ću za sada preskočiti utakmicu protiv Kanade, a imam karte za Švicarsku u Los Angelesu i Katar u Seattleu. Mislim da ćemo sigurno biti spremni jer igramo rasterećeno", kazao je Nurkić.
Jesi li bio ranije na Svjetskom prvenstvu?
"Ovo je moje prvo Svjetsko prvenstvo. Bio sam mlađi za Brazil 2014. i nisam mogao doći. Sada se održava u SAD-u, ovo je i moj dom. Ovo je ostvarenje sna za mene. To je super", priča Nurkić.
Poznajete li neke igrače iz reprezentacije?
"Poznajem ih sve prilično dobro. Ne lično na nivou prijateljstva, ali sam bio u kontaktu s njima. Žele učiniti još više za zemlju, ne mogu igrati za veći cilj. To je ono što ga čini posebnim, ne igraju samo za sebe", ispričao je naš sjajni NBA košarkaš.
U 2019. godini, navijači na utakmici protiv Bosne i Hercegovine su klicali tvoje ime nakon što si se povrijedio u Portland Trail Blazersima. Što je taj trenutak značio za tebe?
"Oni su najbolji što se tiče podrške. To je bio težak trenutak u mom životu i bili su tu za mene. Postoji duboka veza i osjećam da i njima uzvraćam radost kada igram za reprezentaciju", rekao je Nurkić.
Postoji li velika zajednica ljubitelja nogometa u NBA ligi? Je li to nešto o čemu pričate u svlačionicama timova za koje ste bili?
"Stalno. Nazvao sam svog bivšeg suigrača Danila Gallinarija prije utakmice s Italijom. Rekao je: 'Pobijedit ćemo'. A ja sam rekao možda u Italiji, ali ovdje u Bosni šanse zaista opadaju. Uvijek je dobro, čak i sada kada o tome razgovaramo, o grupama", otkrio je Nurkić poruku starog znanca Gallinarija.
Što misliš o razvoju nogometa u Americi otkako si ti tamo?
"Nevjerojatno je. Osjećam da svake godine neko dođe poput Lionela Messija da donese vrijednost sportu. Samo pogledajte timove od prije nekoliko godina do sada, to se čak ne može ni porediti. Engleska i Španjolska imaju mnogo historije, ali mislim da nogomet u Sjedinjenim Državama ima najviše prednosti", zaključio je Nurkić za FIFA-u.