Dolazeće Svjetsko nogometno prvenstvo 2026., koje će se prvi put u povijesti održati u tri države domaćina - SAD-u, Kanadi i Meksiku - moglo bi otvoriti pitanje prilagodbe radnog vremena ugostiteljskih objekata u Mostaru zbog velikog broja utakmica koje će se igrati u kasnim večernjim i noćnim terminima po srednjoeuropskom vremenu.
Uputili smo Gradu Mostaru upit o mogućnosti privremenog produženja radnog vremena kafića i drugih ugostiteljskih objekata tijekom trajanja prvenstva, posebice za vrijeme utakmica koje će privlačiti povećan interes građana i posjetitelja.
"Grad Mostar trenutačno primjenjuje važeću Odluku o radnom vremenu objekata u kojima pravne i fizičke osobe obavljaju djelatnost na području Grada Mostara ('Službeni glasnik Grada Mostara', broj 4/22). Međutim, članak 12. navedene odluke predviđa mogućnost da nadležni odjel, na zahtjev ili prema potrebi, u pojedinačnim slučajevima odredi drugačiji raspored radnog vremena za određene događaje i manifestacije od posebnog značaja. Takve odluke donose se uz poštivanje javnog reda i mira, sigurnosnih uvjeta te drugih propisanih obveza", kazala je za Bljesak.info načelnica Odjela za privredu, komunalne i inspekcijske poslove Grada Mostara Amira Trbonja.
Svjetsko prvenstvo 2026. okupit će rekordnih 48 reprezentacija, a trajat će od 11. lipnja do 17. srpnja, što ga čini najdužim prvenstvom do sada.
Reprezentacija Bosne i Hercegovine, koju vodi Sergej Barbarez, nastupit će u skupini B zajedno s Kanadom, Švicarskom i Katarom. Sve utakmice Zmajeva igrat će se od 21 sat po srednjoeuropskom vremenu. BiH će turnir otvoriti protiv Kanade 12. lipnja u Torontu, potom će 18. lipnja igrati protiv Švicarske u Inglewoodu, dok će grupnu fazu zaključiti susretom s Katarom 24. lipnja u Seattleu.
Hrvatska reprezentacija svoj nastup otvara 17. lipnja protiv Engleske u Dallasu od 22 sata. Nakon toga slijedi susret s Panamom 24. lipnja u 1 sat iza ponoći u Torontu, dok će grupnu fazu zaključiti utakmicom protiv Gane 27. lipnja od 23 sata u Philadelphiji.
Upravo zbog kasnih termina pojedinih susreta očekuje se povećan interes ugostitelja i građana za eventualne prilagodbe radnog vremena tijekom trajanja nogometnog spektakla.