Prije 39 godina

Kako je Rijeka razbila Real Madrid

unak utakmice je bio Adriano Fegic koji je još 1977. godine došao iz niželigaša Primorja Ajdovščine.
Sport / Nogomet | 24. 10. 2023. u 11:13 Bljesak.info

Na današnji dan, prije 39 godina pod stijenama Kantride, odigrana je jedna od najvećih utakmica u povijesti Rijeke. U okviru 1/16 finala Kupa UEFA, Rijeka je dočekala slavni Real Madrid. Koji je doživio poraz 3:1.

Junak utakmice je bio Adriano Fegic koji je još 1977. godine došao iz niželigaša Primorja Ajdovščine. Priča kaže kako je Fegic nakon sjajne partije i dva postignuta gola na stolu imao ponudu Xamaxa tešku milijun maraka.

Okosnicu Rijekine ekipe tada su činili domaći igrači poput Maura Ravnića, Borisa Tičića, Srećka Juričića, Miše Hrstića, Nenada Gračana, Damira Desnice, Danka Matrljana, Nikice Milenkovića, dok je trener bio nekada strašni napadač, Joško Skoblar. Fegic je bio strijelac prvog gola nakon pola sata igre. Deset minuta kasnije Srećko Juričić, uputio je s otprilike sredine igrališta svijeću prema gostujućem kaznenom prostoru.

Danko Matrljan oslobodio se pratnje legendarnog njemačkog stopera Urlicha Stielikea, primio loptu prsima, a onda udarcem desnicom iz okreta poslao loptu u gornji lijevi kut. Kada je Fegic u 58. minuti zabio za 3:0, Real je bio u teškoj situaciji, prijetila je katastrofa. Gosti je spasio Isidoro osam minuta prije kraja utakmice. U revanšu je sudac Schoeters uništio Rijeku, isključivši trojicu gostujućih igrača, legendarnog Desnicu zbog prigovora! Real je prošao dalje nakon 3:0.

"Imali smo čudan osjećaj dok smo čekali utakmicu. Ali bili smo odlični, nismo ih se uplašili, ali nije nam bilo ni svejedno. U tadašnjem nogometu razlike između velikih i manjih klubova nisu bile tako velike kao danas. Prije se nije samo tako odlazilo u inozemstvo", rekao je jednom prilikom Nenad Gračan.