Svjetski mediji posljednjih mjeseci intenzivno analiziraju kako bi Trumpove najavljene deportacije, stroge imigracijske mjere i trgovinski ratovi mogli ugroziti ili čak uništiti Svjetsko prvenstvo u nogometu 2026. godine u Sjedinjenim Državama.
Nakon povratka Donalda Trumpa na čelo SAD-a, FIFA i američki organizatori suočavaju se s valom pitanja o sigurnosti, dostupnosti i atmosferi turnira. Iako predsjednik FIFA-e Gianni Infantino tvrdi da je Amerika "spremna ugostiti najbolje svjetsko prvenstvo ikad", brojni stručnjaci i navijači sumnjaju u tu tvrdnju, posebno zbog sve strožih imigracijskih pravila i napetosti među državama domaćinima.
Jedan od najvećih izazova su ogromne gužve i višemjesečna čekanja na američke turističke vize. Prema analizi The Independenta, navijači iz Brazila, Kolumbije, Turske, Indije i drugih zemalja suočavaju se s čekanjem na termin i do 700 dana, što praktično onemogućuje dolazak većine stranih gostiju na turnir. Stručnjaci upozoravaju da bi ova birokracija, dodatno pooštrena Trumpovim novim uredbama, mogla onemogućiti dolazak za desetke tisuća navijača, piše Index.
Trump je, doduše, u pismima FIFA-i obećao da će svi sportaši, službenici i navijači imati ulaz bez diskriminacije, no stvarnost na terenu pokazuje suprotno. Američki imigracijski sustav je preopterećen, a Trump je dodatno naložio agencijama da budu strože i detaljnije u provjeri podnositelja zahtjeva za vizu, posebno iz rizičnih zemalja.
Osim birokracije, dodatni problem predstavljaju Trumpove politike deportacija i masovnih racija. Prema izvještaju Inside World Footballa, imigracijski agenti provode nemilosrdne i ponižavajuće racije, a strah se proširio među hispanskim i latinoameričkim stanovništvom, uključujući i legalne radnike koji sudjeluju u organizaciji turnira.
Trumpova administracija dodatno je zaoštrila odnose s Meksikom i Kanadom, suorganizatorima prvenstva. Uvela je nove carine i pokrenula trgovinske ratove, što je povećalo troškove organizacije i stvorilo dodatne političke tenzije. Gradonačelnica Toronta Olivia Chow izjavila je da su zbog Trumpovih tarifa morali tražiti dodatna sredstva za pokrivanje povećanih troškova.
Stručnjaci upozoravaju da bi ovakva klima mogla obeshrabriti dolazak navijača, ali i sponzora te narušiti sigurnosnu koordinaciju između država domaćina. Neki idu toliko daleko da upozoravaju na mogućnost bojkota turnira, što bi bilo bez presedana u modernoj povijesti nogometa.
Unatoč svemu, Trump i Infantino javno tvrde da tenzije čine turnir uzbudljivijim, no brojni političari i sportski dužnosnici smatraju da je atmosfera America First izolacionizma suprotna duhu globalnog sportskog slavlja.
Američka Udruga za putovanja upozorila je da infrastruktura za zračni promet, vizne procedure i sigurnosne provjere nisu spremne za navalu više od 6 milijuna posjetitelja, koliko se očekuje na turniru. Navijači iz zemalja koje nisu dio Visa Waiver programa, poput većine Latinske Amerike, Azije i Afrike, najviše će osjetiti posljedice novih mjera. Za razliku od sportaša i službenika, koji imaju posebne vize, obični navijači suočavaju se s gotovo nepremostivim preprekama.
FIFA i američki organizatori pokušavaju umiriti javnost i tvrde da će sve proći bez problema, ali brojni analitičari navode da je zabrinutost veća nego ikad prije uoči jednog velikog sportskog događaja. Trump je osnovao posebnu radnu skupinu za Svjetsko prvenstvo, ali njome osobno predsjedava, što dodatno pojačava utjecaj Bijele kuće na organizaciju i sigurnosne protokole.
Neki sportski analitičari smatraju da bi Trumpova čvrsta ruka mogla olakšati logistiku FIFA-i, ali istovremeno upozoravaju da bi restriktivne politike mogle uništiti duh prvenstva i pretvoriti ga u politički spektakl.
Zaključno, dok Trump i FIFA javno šalju poruke optimizma, brojni svjetski mediji, stručnjaci i navijači izražavaju ozbiljnu zabrinutost da bi sulude deportacije i izolacionistička politika mogle ozbiljno ugroziti ili čak uništiti Svjetsko prvenstvo 2026. godine u SAD-u. Sudbina turnira sada ovisi o tome hoće li prevladati sportski duh ili politički interesi.
Strah od smanjenog broja stranih navijača i utjecaja na turizam. The Economic Times navodi da su agresivne deportacije i stroge imigracijske politike već dovele do značajnog pada dolazaka stranih posjetitelja u SAD, što bi moglo ozbiljno ugroziti uspjeh velikih sportskih događaja poput SP-a 2026. godine. U tekstu se ističe pad broja dolazaka iz Meksika, Kanade i Velike Britanije, a procjenjuje se da bi strani navijači trebali generirati više od 1.6 milijardi dolara potrošnje tijekom turnira. Postavlja se pitanje može li se ponoviti scenarij iz Rusije 2018., kada su zbog političkih tenzija tisuće mjesta ostale nepopunjene.
Problemi s vizama i duge procedure. The Independent piše da bi dugotrajni procesi za dobivanje viza, dodatno otežani Trumpovim strožim pravilima i izvršnim naredbama, mogli spriječiti desetke tisuća navijača iz zemalja poput Brazila, Kolumbije i Turske da dobiju turističke vize na vrijeme. Navodi se da čekanje na termin za vizu može trajati i do 700 dana, što je ogroman problem za turizam tijekom Svjetskog prvenstva.
Deportacije, detencije i politička klima. Sports Politika i BBC ističu da su deportacije, zadržavanja stranih državljana i trgovinski ratovi sa susjedima (Meksikom i Kanadom) stvorili atmosferu izolacionizma i nesigurnosti. Upozorava se da bi ovakva klima mogla pretvoriti SP iz globalnog slavlja u politički spektakl s naglaskom na America First pristup, što bi moglo obeshrabriti dolazak navijača i sponzora.
FIFA i Trumpova obećanja. Trump je u više navrata javno obećao FIFA-i da će svi sportaši, dužnosnici i navijači biti primljeni bez diskriminacije, ali strani mediji izražavaju sumnju u ostvarenje tih obećanja s obzirom na dosadašnju praksu i nove restrikcije.