Festival je okupio mlade nogometašice iz Bosne i Hercegovine i Crne Gore, koje su kroz igru, edukaciju i zabavu rušile predrasude i gradile mostove između zajednica.
Girls Football Festival organiziran je u sklopu projekata Game Changers – Promoviranje ljudskih prava i jednakosti kroz sport, koji financira Europska unija, i Football Zajedno, koji financiraju Nogometni savez Bosne i Hercegovine i Nogometni savez Crne Gore kroz UEFA HatTrick program.
Svečano otvaranje festivala održano je u Pozorištu mladih Sarajevo, uz prisutnost lokalnih i međunarodnih predstavnika. Festival su službeno otvorili organizatori Inicijativa Igrajmo Zajedno (IZI) iz BiH i fairplay inicijativa (VIDC) iz Beča, zajedno s Adnanom Džemidžićem, glavnim tajnikom Nogometnog saveza BiH, Ferdinandom Koenigom, šefom komunikacija i glasnogovornikom Delegacije Europske unije u Bosni i Hercegovini te Danilom Vukotićem iz Nogometnog saveza Crne Gore.
U uvodnim govorima, gosti su istaknuli važnost sporta kao sredstva za povezivanje ljudi, promicanje ljudskih prava i stvaranje uključivog društva. Poseban trenutak festivala bio je razgovor s mladim nogometašicama koje su podijelile svoje inspirativne priče, snove i izazove koje su savladale kroz nogomet.
Festival nije bio samo sportski događaj, već i platforma koja je pokazala kako sport može biti moćan alat za povezivanje zajednica. Kroz mješovite timove, edukativne radionice i zajedničke aktivnosti, djevojčice su pokazale da nogomet nadilazi etničke, religijske i društvene razlike, stvarajući prostor za uključivost, podršku i međusobno razumijevanje.
Mnoge od sudionica prvi put su imale priliku putovati i upoznati vršnjakinje iz drugih zajednica, što je dodatno osnažilo duh tolerancije i suradnje. “Ovaj festival nam je pokazao kako nogomet može povezati ljude iz različitih sredina. Naučila sam vjerovati u sebe i stekla prijateljice iz drugih gradova i država,” izjavila je jedna od sudionica.
Festival je okupio devet klubova iz Bosne i Hercegovine i Crne Gore. Bosnu i Hercegovinu predstavljali su FK Olimp (Pale), NK Sloga (Gornji Vakuf-Uskoplje), SK Dubrave (Domanovići), ŽNK Steel City (Zenica), FK Respekt (Sarajevo) i NK Hajduk (Orašje). Crnu Goru su predstavljali ŽFK Ilarion (Podgorica), OFK Borac (Bijelo Polje) i Akademija Berane (Berane).
Svaki klub donio je jedinstvenu priču, strast prema nogometu i želju da svojim primjerom pokaže kako sport može mijenjati živote. Djevojčice iz ovih klubova igrale su u mješovitim timovima, čime su dodatno razvijale timski duh i gradile nova prijateljstva.
Tijekom tri dana, sudionice su sudjelovale u raznolikim aktivnostima. Zajednički treninzi, edukativne radionice o važnosti timskog rada, jednakosti i zdravog načina života, kao i interaktivni obilazak Sarajeva, stvorili su nezaboravna iskustva za sve djevojčice. Vrhunac festivala bio je međunarodni turnir u mješovitim ekipama, simbol zajedništva i timskog duha.
Festival je okupio 150 sudionica i postao simbol zajedništva, jednakosti i nade. Djevojčice su kući otišle bogatije za nova iskustva, prijateljstva i motivaciju da nastave igrati nogomet i graditi bolje društvo.
Organizatori festivala zahvaljuju svim sudionicima, partnerima i medijima na podršci, uz poruku da sport ostaje moćan alat za inspiraciju promjena i povezivanje ljudi.