Zahvaljujući Lorenzu Brownu

Španjolci u pravoj drami u Berlinu izborili finale Eurobasketa!

Košarkaška reprezentacija Španjolske plasirala se u finale EuroBasketa. U utakmici punoj preokreta Španjolci su svladali Nijemce u punoj Mercedes-Benz Areni u Berlinu 96:91 (27:24, 19:27, 19:20, 31:20).
Sport / Košarka | 16. 09. 2022. u 22:43 Bljesak.info/Hina

Pobjedom u dramatičnom meču protiv domaćina Njemačke, košarkaši Španjolske izborili su finalni okršaj protiv Francuske koja je sa 95:54 pregazila Poljsku.

Za razliku od prve polufinalne utakmice koja je protekla u potpunoj dominaciji Francuske, drugi polufinale donio je nekoliko preokreta da bi završnicu daleko bolje odigrala Španjolska i stigla do velike pobjede.

Španjolci su bolje i krenuli u susret, u drugoj četvrtini stekli devet poena prednosti, no Nijemci su s nekoliko uzastopnih trica ostvarili seriju 14-0 kojom su otišli na odmor s vodstvom 51:46.

Španjolska je zahvaljujući Lorenzu Brownu odmah na početku treće četvrtine ostvarila novi preokret i stigla do prednosti 61:57, a Nijemci novom serijom pred kraj te dionice odlaze do najveće prednosti od deset poena (71:61).

Ipak, ključnom se pokazala španjolska serija 13-0 sredinom četvrte četvrtine kojom je zaostatak 70:77 pretvoren u vodstvo 83:77. U posljednjoj minuti Španjolci su preciznim izvođenjem slobodnih bacanja uspjeli sačuvati prednost i osigurati sedmu uzastopnu medalju s europskih prvenstava.

Lorenzo Brown je sa 29 koševa predvodio Španjolsku, Willy Hernangomez je dodao 16, a Juancho Hernangomez 13, dok Njemačkoj nije bilo dovoljno 30 ubačaja Dennisa Schroedera, koji je "nestao" u posljednjoj četvrtini. Po 15 poena za Njemačku dodali su Franz Wagner i Andreas Obst.

Španjolska serija medalja krenula je srebrom 2007. godine, uslijedila su tri zlata (2009., 2011., 2015.) i dvije bronce (2013., 2017.).

Svoj četvrti naslov pokušat će osvojiti protiv Francuske, reprezentacije protiv koje su igrali u finalu i 2011. godine. Francuska će pak u nedjelju imati priliku osvojiti svoj drugi naslov europskog prvaka, jedini dosadašnji je osvojila 2013. godine.

Njemačka tako neće uspjeti ponoviti uspjeh iz 1993. kada je posljednji put bila domaćin i kada je osvojila svoj jedini dosadašnji naslov europskog prvaka. Osim toga, još ima i srebro iz 2005.

Priliku za prvu broncu imat će u nedjelju kada će igrati za treće mjesto protiv Poljske koja je dosad osvojila tri bronce na europskim prvenstvima, a posljednju još 1967. godine.