Amerikanci smatraju NCAA najpohlepnijom organizacijom u sportu, njihova godišnja zarada od prijenosa sportskih događaja broji se u milijardama dolara, a igrači koji im donose taj novac ne mogu dobiti niti centa jer su tehnički tzv. sportaši-studenti.
Proteklih godina mnogi su igrači imali problema, čak su i izbačeni iz sveučilišnih ekipa jer se saznalo kako su primali novac ‘sa strane’, od raznih sponzora, potencijalnih menadžera. Čim igrač angažira menadžera njegova sveučilišna karijera je gotova.
U međuvremenu se situacija promijenila, igrači su dobili zeleno svijetlo da zarađuju novac dok su na sveučilištu. Europski klubovi i FIBA su se našli u velikom problemu kako zaustaviti odlazak mladih igrača.
"Činjenica je da su NCAA košarkaški programi ušli na financijsko tržište kroz novouspostavljeni komercijalni sustav NIL ugovora. Koji ih zakon štiti od toga da imaju istu obavezu otkupa prema profesionalnim klubovima i entitetima iz kojih biraju i potpisuju mlade igrače? I NCAA mora da poštuje postojeća pravila tržišta košarke... U suprotnom, nemaju konkurenciju“, rekao je Aleksandar Saša Đorđević i dodao:
"Pozivamo na formiranje jedinstvene europske košarkaške politike koja će osigurati financijsku koordinaciju između (europskih) međunarodnih klubova i saveza s jedne i NCAA s druge strane. To se može ostvariti kroz budući pravni sporazum između FIBA i USA Basketball, s ciljem stvaranja održivog sustava koji podržava razvoj mladih igrača i talentiranih košarkaških sportista širom svijeta“, pojasnio je Đorđević.
Navodno iz FIBA-e tvrde kako će uputiti dopis da se prelazak igrača iz klubova izvan SAD može realizirati isključivo uz odobrenje klubova za koji ti igrači u tom trenutku nastupaju.
"Centralni odbor je definirao tri cilja za održavanje održivog ekosistema, a to su fokusiranje na pomoć igračima da donesu odluke na osnovu dobrog informiranja, povećanje dostupnosti NCAA igrača za svoju reprezentaciju i pomoć u zaštiti ulaganja klubova u razvoj igrača.
Donesena je odluka da se formalno obrati NCAA-u s ciljem da se prelazak igrača van Sjedinjenih Američkih Država na NCAA sveučilišta tretira na isti način kao i međunarodni transferi između FIBA klubova, uz pismo odobrenja“, piše u saopćenju FIBA-e.