(ne)sigurnost u školama

Zabrana mobitela ili ograđivanje školskih dvorišta – Na pomolu oštre mjere

Većina predloženih mjera, smatraju stručnjaci, odnosi se na zaštitu kada se nasilje već ispolji. Rješenja treba tražiti u njegovom suzbijanju. Kako, pitanje je koje još ne postoji odgovor.
Sci-Tech / Obrazovanje | 13. 05. 2023. u 20:48 Bljesak.info
Mjere u školama u RS-u

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Nedavni tragični događaji iz Srbije potaknuli su nadležne i u našoj zemlji da preispitaju razinu sigurnosti u odgojno-obrazovnim ustanovama.

Nakon što Aktivi direktora osnovnih i srednjih škola dostave informacije o sigurnosti u školama u Republici Srpskoj, očekuje se da će Ministarstvo prosvjete donijeti prijedloge mjera za unapređenje sigurnosti. Vlada je u vezi s tim već usvojila nekoliko zaključaka. Kako na to gledaju roditelji, pedagozi, ali i psiholozi?

Ograđivanje školskih dvorišta, uvođenje video nadzora u sve škole, zabrane upotrebe mobilnih telefona, pojačano prisustvo policije. To su mjere koje bi, prema zaključcima Vlade, mogle biti opcija za sigurniji boravak đaka u školama. Nakon evidencije trenutne sigurnosne situacije u obrazovnim ustanovama biće poduzete konkretne mjere, piše BHRT.

Mjere za sigurnije škole

''Te mjere još nisu konkretizirane i to će u narednom periodu biti tek razrađivano i naravno da će se raditi na tome'', ističe Miroslav Popržen, Aktiv direktora osnovnih škola regije Banja Luka.

''Vidjet ćemo što možemo da radimo na unapređenju enterijera škola u smislu modernizacije samog prostora kako bi sve lakše kontrolirali ono što djeca rade u školama, pa i korištenje mobilnih telefona'', kazala je Željka Stojičić, ministrica prosvjete i kulture Republike Srpske.

Suradnja na relaciji škola – roditelji

S većinom predloženih mjera ne slažu se u Udruženju ''Roditelji za prava djece''. Upozoravaju da je problem mnogo složeniji i da je potrebna dublja analiza koja ne smije isključivati i roditelje.

''Mi imamo i video nadzor u školama i zabranu upotrebe mobilnih telefona koja je zakonski normirana ali sve to ne daje nikakve rezultate. Dok ne bude čvršća suradnja škola s roditeljima i obratno, nećemo imati nikakvog pomaka u rješavanju vršnjačkog nasilja. Mi imamo timove za brigu o djeci u školama koji isključuju roditelje iz tih timova. Timove čine policajci, pripadnici centra za socijalni rad , pedagozi, psiholozi, stručna lica škole. Apsolutno u timovima za brigu o djeci nemate roditelje'', naglasila je Jelena Sarafijan ispred Udruženja ''Roditelji za prava djece''.

Zabrana upotrebe mobilnih telefona?

Najveću pažnju javnosti zaokupila je mjera koja se odnosi na zabranu upotrebe mobilnih telefona. Prosvjetni radnici više puta upozoravali su na potrebu potpune zabrane unošenja mobilnih uređaja u škole.

''Mislim da sama mjera po sebi je nepotrebna jer već je zabranjena i kažnjiva, tako da se to rješava i na Odjeljenskim zajednicama, dobivaju se ukori zbog toga'', mišljenja je Danilo Ciganović, psiholog u Centru modernih znanja.

''Nećemo nasilje riješiti time što će umjesto jednog policajca pred školama biti dva. Ni što ćemo donijeti ovaj ili onaj akt. Mi moramo ići jednim drugim putem. Nasilje ne smije imati toleranciju na svim nivoima organiziranja. Od porodice do škole i društva generalno u cjelini'', podvukao je Drago Branković, predsjednik Udruženja pedagoga Republike Srpske.

Većina predloženih mjera, smatraju stručnjaci, odnosi se na zaštitu kada se nasilje već ispolji. Rješenja treba tražiti u njegovom suzbijanju. Kako, pitanje je koje još ne postoji odgovor.

Podsjetimo, Ministarstvo obrazovanja HNŽ-a nije se oglašavala povodom sigurnosti u školama u našoj županiji, no policijski službenici Uprave policije MUP-a HNŽ-a najavili su kako će pojačati oko škola operativne mjere i radnje, kako bi se spriječili eventualni neželjeni događaji. 

 

Kopirati
Drag cursor here to close