Preskoči na sadržaj
bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Ukupno 2.226 vjernika

Posljednja grupa hadžija iz BiH stigla u Mekku

U Mekku je stigla posljednja skupina hadžija iz BiH, a ukupno 2.226 vjernika smješteno je u hotelima i priprema se za hadž.
22.05.2026. u 13:28
text

U Mekku je rano jutros stigla posljednja skupina bosanskohercegovačkih hadžija, čime je završen dolazak svih vjernika iz Bosne i Hercegovine koji će ove godine obaviti hadž.

Dolazak prema planu

U hotelima u Mekki trenutačno je smješteno ukupno 2.226 budućih hadžija.

Prema riječima rukovoditelja Ureda za hadž i umru Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Dževada Hadžića, kompletan proces dolaska realiziran je prema planu i bez većih poteškoća.

"Hadžije su zadovoljne i uspješno smještene. Oni koji su ranije stigli već su obavili umru, dok će hadžije koje su danas doputovale večeras obaviti ovaj obred. Sve protječe prema planu koji smo napravili još u Sarajevu i nadamo se kako će i nastavak hadžskih obreda proteći u ovakvoj atmosferi, da će naše hadžije biti zadovoljne, obaviti sve obrede i vratiti se svojim kućama sretni i ispunjeni", kazao je Hadžić.

Podsjetio je kako će hadžije koje su tek stigle, nakon što danas obave umru, biti oslobođene ihramskih zabrana, a naredne dane provodit će u individualnim ibadetima do dana Arefata.

Iz Ureda za hadž navode kako je zdravstveno stanje hadžija stabilno te kako vjernici tijekom cijelog boravka imaju potporu vodiča, konzultantica, medicinskih i logističkih timova.

Zahtjevna organizacija

Safet Karahmetović, koordinator za doček i ispraćaj hadžija, kazao je kako je velik dio organizacije hadža i ove godine iznio tim prethodnice Ureda za hadž, koji je bio zadužen za pripremu smještaja, prijevoza i dočeka hadžija.

"Velik dio organizacije hadža i ove godine iznio je tim prethodnice Ureda za hadž, koji broji šest članova. U Saudijskoj Arabiji boravimo već 15 dana i iza nas je niz važnih aktivnosti i sastanaka. Obavili smo sastanke s predstavnicima Ministarstva hadža Saudijske Arabije, servisnom agencijom zaduženom za prijem i doček hadžija, kao i s predstavnicima civilnog zrakoplovstva i tvrtkama koje koordiniraju slijetanje zrakoplova iz Bosne i Hercegovine. Također smo održali sastanke s menadžmentom hotela u Mekki, predstavnicima Ministarstva zdravstva i bolnice koja je zadužena za pružanje zdravstvene pomoći našim hadžijama, uključujući i smještaj težih pacijenata", kazao je Karahmetović.

Dodao je kako su sve pripremne aktivnosti završene tijekom prvog tjedna boravka. Današnjim dolaskom posljednjeg zrakoplova iz Bosne i Hercegovine uspješno je okončan prihvat svih 2.226 hadžija.

Organizacija hadža iznimno je složen i zahtjevan proces, posebno imajući u vidu kako se za više od dvije tisuće vjernika moraju osigurati svi uvjeti boravka u okruženju koje okuplja milijune ljudi iz cijelog svijeta.

"Cilj Ureda za hadž jeste svim našim hadžijama omogućiti da svoju petu islamsku dužnost obave dostojanstveno, sigurno i bez poteškoća", poručio je Karahmetović.

Bosanskohercegovačke hadžije narednih dana nastavljaju pripreme za središnje obrede hadža, koji počinju izlaskom na Arefat.

POVEZANO