Tuča, pijavica i udari groma izazvali probleme diljem regije
Nevrijeme praćeno tučom, obilnom kišom i udarima groma pogodilo je dijelove Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Srbije, prouzročivši kvarove na elektrodistribucijskoj mreži, poplave i materijalnu štetu.
''Protugradna preventiva Republike Srpske'' djelovala je na gradonosne oblake na području Banje Luke, Prijedora, Novog Grada, Doboja, Stanara, Zvornika i Višegrada. Od 11 sati ispaljeno je 65 protugradnih raketa.
Nakon tropskih temperatura, jače oborine i lokalno nevrijeme pogodili su Republiku Srpsku i regiju. Meteorolozi upozoravaju da će se nestabilno vrijeme nastaviti i sljedećih dana.
Meteorologinja Hidrometeorološkog zavoda Republike Srpske Milica Đorđević pojasnila je da su brze izmjene kiše i sunca česte tijekom ljeta.
''U ovom toplom dijelu godine, kada imamo ovakve temperature, dovoljno je da dođe do prodora nešto hladnijeg zraka koji sa sobom donosi dosta vlage. To se događalo i proteklih nekoliko dana, a njihovim miješanjem nastaju lokalne nepogode'', rekla je Đorđević.
Problemi u Zvorniku
Jače lokalno nevrijeme praćeno snažnom tučom i obilnom kišom tijekom noći pogodilo je područje Zvornika te prouzročilo više problema, uključujući kvarove na elektrodistribucijskoj mreži.
Izvršni direktor za terenske operacije u poduzeću ''Elektro-Bijeljina'' Milan Lukić rekao je da je došlo do kratkotrajnog prekida opskrbe električnom energijom.
''Prekid je trajao oko sat vremena, a problemi su ostali na dva dalekovoda. Imali smo izravne udare groma u stupove, što se ne može izbjeći. Naše ekipe odmah su bile na terenu, a jutros su završile posao i svi potrošači sada imaju električnu energiju'', rekao je Lukić.
Prva jača kiša prouzročila je probleme i u banjolučkom naselju Pobrđe. U Ulici Anke Drakulić oštećena je cesta, na kojoj su u lipnju izvođeni radovi na rekonstrukciji vodovodne mreže i prometnice.
Snažno nevrijeme pogodilo je i dijelove općine Srebrenica. Perućac i Zeleni Jadar našli su se pod udarom pljuskova i velike količine tuče.
Nevrijeme u Hrvatskoj
Vremenske nepogode zabilježene su i u Hrvatskoj. U kampu na otoku Krku teško je ozlijeđena žena nakon udara groma. Nakon reanimacije na mjestu događaja helikopterom je prevezena u Klinički bolnički centar Rijeka.
Kampove Lopari i Rapoća na Lošinju pogodila je pijavica. Tijekom jutarnjeg grmljavinskog nevremena na području Malog Lošinja more je poplavilo rivu i okolne objekte.
Zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Mali Lošinj Marin Brčić rekao je da je nevrijeme trajalo oko deset minuta, ali je bilo dovoljno snažno da prouzroči probleme.
''Sanirali smo ono što smo mogli u približno dva sata. Na terenu su bila 22 vatrogasca sa šest vozila. Borovi su pali na kućice, automobile i infrastrukturu kampa'', rekao je Brčić.
Posljedice u Srbiji
Lokalno nevrijeme pogodilo je i Srbiju. U općini Smederevska Palanka udar groma prouzročio je prekid opskrbe električnom energijom i vodom.
Dok su dijelove regije pogodili nevrijeme i oluje, u drugim dijelovima Europe zabilježeni su požari i suša. Najteže je na jugu Španjolske, gdje se zbog kvara na dalekovodu zapalilo suho raslinje.
-webp.webp)








-webp.webp)













-webp.webp)


