Panini? Panije! Mostarci nakon Modrića i Džeke imaju novu "duplu"
Kada se prije nekog vremena na društvenim mrežama i mostarskim ulicama pojavio brend "Šta Fali", priča je eksplodirala brže nego što su to i sami osnivači mogli zamisliti. Lansiranje kolekcije "Viza za budućnost" pokazalo se kao pun pogodak, a potez koji ih je "lansirana u orbitu" bio je spajanje Edina Džeke i Luke Modrića na jednoj majici.
Umjesto vječitih rasprava o tome tko je veća legenda, ova dvojica 25-godišnjih Mostaraca ponudila su priču o poštovanju i zajedništvu koja je prešla granice. Majice su ubrzo preplavile američke stadione, a brend je iz jedne "propale" ideje sa sličicama stvorio ozbiljnu priču.
Nakon tog nevjerojatnog prvog vala, ekipa iza brenda ne usporava. U četvrtak, 25. lipnja, stiže njihova nova, kako su rekli za Bljesak.info, najiskrenija kolekcija do sada.
Povratak originalnoj ideji
Prva kolekcija poslužila je kao savršena ulaznica na scenu, no nova serija odjeće donosi povratak onome što je od prvog dana tinjalo u kreativnom pogonu brenda, još prije nego što su majice uopće postale opcija.
Podsjetimo, "Šta Fali" je prvotno trebao biti album sa sličicama i humorističnim karikaturama igrača, no zbog neizvedivosti lokalne proizvodnje projekt je tada propao. Nova kolekcija je na neki način trijumfalni povratak toj originalnoj ideji, a fokus se ovaj put seli na ono najemotivnije, a to je djetinjstvo.
"Možemo reći da je ovo vjerojatno 'najviše Šta Fali' kolekcija koju smo do sada napravili", ističu iz brenda i dodaju kako im je upravo ova serija najdraža jer je najbliža onome što su od samog početka htjeli raditi.
Glavni pokretač novih kreativnih rješenja ovaj je put čista emocija, a cijela se priča zapravo vrti oko povratka u dane kada su pravila igre bila znatno jednostavnija. Iz te nostalgije za legendarnim Panini sličicama rodilo se i ime nove kolekcije: "Panije". Jer, kako kroz smijeh objašnjavaju, kad te netko pita jesu li to one legendarne sličice, ti jednostavno kažeš: "Panije!"
"Ova kolekcija će kod dosta ljudi probuditi nostalgiju. Pogotovo kod onih koji se sjećaju vremena kad su se nogometne sličice kupovale gotovo svaki dan i kad si po cijelom gradu tražio onog jednog igrača koji ti fali. Ne zato što ti fali u albumu, nego zato što jednostavno želiš imati tu sličicu. Mi smo odrasli uz to i htjeli smo malo vratiti taj osjećaj. Vjerujemo da će nas puno ljudi razumjeti", objašnjavaju pokretači brenda.
Zadnjih nekoliko tjedana proveli su usavršavajući detalje, dajući sebi potpunu slobodu u igri s dizajnom. Oni koji su odrasli uz nogomet na asfaltu, razmjene duplih po kafićima i sakupljanje sličica, odmah će shvatiti o čemu se radi.
Mostar kao ogledalo karaktera, a ne podjela
Iza prepoznatljivog vizualnog identiteta i humora koji brend nosi krije se specifični mostarski mentalitet. Pokretači brenda, prijatelji još od vrtićkih dana, ističu kako je upravo ovaj grad oblikovao njihov karakter, što se izravno preslikava na ono što rade.
"Bez Mostara ne bi bilo ni nas jer smo ovdje odrasli, pokupili smisao za humor i izgradili karakter, a ovaj grad nikada nismo gledali kao mjesto podjela niti smo tako odgojeni. Baš zato želimo da sve što radimo nosi taj prepoznatljivi domaći osjećaj i da ljudi odmah osjete odakle ova priča zapravo dolazi", iskreni su u brendu "Šta Fali".
Isto pobjedničko pravilo koje je vrijedilo za majicu s Džekom i Modrićem, spajanje ljudi iz istog kraja bez obzira na to za koga navijaju, ostaje temelj i nove kolekcije. Uspjeh na društvenim mrežama pokazao im je da publika žudi za zdravim pričama.
"Najbolji osjećaj bio je kad smo vidjeli ljude kako nose naše majice na američkim stadionima i označavaju nas na mrežama, što je zapravo najbolji dokaz kako su oni koji pokušavaju unijeti podjele, mržnju i politiku čak i u potpuno nevine priče samo jedna glasna manjina. Stvarna slika na terenu je puno vedrija i zdravija, a to nam ulijeva ogroman optimizam kada govorimo o budućnosti generacija koje dolaze", poručuju osnivači.
Što nosi budućnost?
Iako bi bilo lakše i jeftinije proizvodnju prebaciti izvan granica BiH, ekipa ustraje u tome da cijela priča ostane lokalna. Priznaju da graditi nešto svoje na domaćem terenu nije jednostavno, dapače, upravo su tehnički izazovi i želja da se sve radi u Mostaru i okolici u početku presudili njihovom albumu sa sličicama.
No, od tog principa ne odustaju jer vjeruju kako domaća kvaliteta i iskrena priča dugoročno pobjeđuju.
Što donosi budućnost? Iako publika nakon prve eksplozije već polako priželjkuje dukserice, kape i druge odjevne predmete, u brendu "Šta Fali" ne žele žuriti.
"Planiramo širenje ponude, ali ne želimo žuriti jer nam je najvažnije zadržati zanimljive ideje i izbjeći stvaranje novih komada samo zato što se 'mora'. Ako dođu drugi proizvodi, doći će potpuno prirodno, iako već sada imamo jako puno planova", rekli su.
"Šta Fali" nije zamišljen kao jednokratni "navijački hir" koji će proći s jednim prvenstvom, nego kao dugoročan projekt koji kroz specifičan stil, humor i vrhunski pamuk želi biti ogledalo mentaliteta ovih prostora.
"Iskreno, plan je samo nastaviti raditi jer nas je uspjeh iz prvih nekoliko tjedana sve iznenadio, pa sada pokušavamo ostati hladne glave, učiti u hodu i stvarati stvari koje bismo i sami nosili. Na kraju dana, cijela poanta brenda jest napraviti nešto zabavno, kvalitetno i naše, a osjećamo kako publici tek počinjemo pokazivati svoje pravo lice", zaključuju mostarski kreativci čije nove adute s nestrpljenjem očekujemo ovog četvrtka.
-webp-wm.webp&w=3840&q=75)
