bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Razočarenje u Grčkoj

Odluka o dodjeli Nobelove nagrade EU smiješna i provokativna

12.10.2012. u 14:52
text

Današnja odluka Nobelovog odbora u Oslu da ove godine dodjeli nagradu za mir Europskoj uniji izazvala je u prvi mah razočarenje u Ateni.

- Ova odluka degradira vrijednost i, što je još važnije, šteti instituciji Nobelove nagrade za mir, ocijenio je portparol glavne grčke opozicione strane Siriza Panos Skurletis, prenosi britanski list Guardian.

- U mnogim dijelovima Europe, a naročito u Grčkoj, svakodnevno doživljavamo pravo ratno stanje iako rat nije formalno objavljen. U tome nema ničeg mirnodopskog, istakao je on.

Atenjanka Joana Nikolareizi sumirala je raspoloženje na ulicama grčke prijestolnice ocijenivši odluku o proglašenju EU laureatom kao "apsurdnu".

- To je nagrada koja bi trebala otići u ruke nekoj osobi, a ne instituciji koja postaje bezvrjedna, smatra ova Atenjanka, koja dodaje da su socijalni neredi kakvi se događaju u Grčkoj upravo rezultat europske politike, te da se takva politika ni u snu ne može nazvati miroljubivom.

Nobelov odbor u Oslu obrazložio je ranije u petak, nakon proglašenja laureata, da je EU dobila nagradu za svoje 60-godišnje doprinose "unapređenju mira i pomirenja, demokracije i ljudskih prava u Europi".

comment icon
svi komentari (0)