Najviši stupanj upozorenja za Balkan: Dan kada nas čekaju oluje
Danas će u Bosni prevladavati umjereno do pretežno oblačno i nestabilno vrijeme s kišom, pljuskovima i grmljavinom.
U središnjim, istočnim i sjevernim područjima Bosne su mogući jači pljuskovi praćeni jakim udarima vjetra, a moguća je i pojava grada. U Hercegovini se očekuje sunčano uz malu do umjerenu oblačnost. Vjetar slab do umjeren na sjeveru Bosne sjeverni i sjeverozapadni, a u ostatku zemlje južni i jugozapadni.
Dnevna temperatura zraka od 24 do 30, na jugu do 36 °C. Iz BHMeteo upozoravaju kako je danas najopasniji dan po pitanju oluja od početka ove godine na području naše regije. To se odnosi na dijelove susjedne Hrvatske, primorje Crne Gore, ali i dijelove naše zemlje, ponajviše Hercegovinu te središnji i jugoistočni pojas Bosne.
Preko naših krajeva danas se premješta oslabljena hladna fronta donosi nestabilno vrijeme širom zemlje uz prolazno kišu i pljuskove sa grmljavinom. Ono što je karakteristično za ovu frontu su izrazito jaka i brza strujanja u vertikalnim slojevima atmosfere zbog čega će se olujni procesi brzo premještati a krajevima koje zahvate donositi olujne udare vjetra. Prisutan je i rizik od leda.
Tako je u utorak područje Gruda zahvatilo nevrijeme a u ponedjeljak navečer na području Tomislavgrada zabilježena je jaka kiša uz olujni vjetar, a na području Jalbalnice nevrijeme praćeno tučom.
Oglasio se i Europski laboratorij za prognozu oluja (ESTOFEX) te izdao najviši, treći stupanj upozorenja za dio Balkana. Preko naših krajeva premješta se hladna fronta koja donosi nestabilno vrijeme uz kišu i pljuskove s grmljavinom.
Frontu prate izrazito jaka i brza strujanja u atmosferskim slojevima, zbog čega će se oluje brzo premještati te donositi olujne udare vjetra i rizik od tuče.

-webp.webp)








-webp.webp)














