bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
''Nisam gotova''

Jane Fonda nagrađena nagradom SAG-a za životno djelo

Glumica je pozvala Hollywood da se s empatijom bori protiv teških vremena.
24.02.2025. u 09:16
text

Glumica Jane Fonda, dvostruka dobitnica Oscara i aktivistica, s karijerom dugom šest desetljeća nagrađena je nagradom za životno djelo u nedjelju na dodjeli nagrada Ceha filmskih glumaca (SAG).

''Vaš entuzijazam čini da ovo manje izgleda kao sumrak mog života, a više kao 'Ajde curo rasturaj'. Jer nisam gotova'', rekla je Fonda.

Svečanost 31. dodjele prenosila se uživo na Netflixu.

Glumica je pozvala Hollywood da se s empatijom bori protiv teških vremena.

''Ono što mi, glumci, stvaramo je empatija. Naš je posao razumjeti drugo ljudsko biće toliko duboko da možemo dotaknuti njihove duše'', rekla je u govoru.

''I ne budite u zabludi, empatija nije slabost ili 'woke'. Usput, 'woke' samo znači da vas je briga za druge ljude'', dodala je.

Njezina karijera obuhvaća film, televiziju i kazalište u rasponu od "Klute", "Coming Home", "9 to 5", "Monster-Law", "Grace & Frankie", "Book Club" i "80 for Brady" za koje je 87-godišnja glumica osvojila dva Oscara, Emmyja i sedam Zlatnih globusa - i toliko nominacija - kao i nagrade za životno djelo od organizacija uključujući AFI i nagradu Cecil B. DeMille Award koju daje udruženje stranih novinara Hollywooda.

Imala sam stvarno čudnu karijeru - potpuno nestratešku. Umirovila sam se na 15 godina i vratila se sa 65, što nije uobičajeno. Snimila sam jedan od svojih najuspješnijih filmova u 80-ima, a vjerojatno ću u 90-ima sama izvoditi kaskaderske efekte u akcijskom filmu, ispričala je.

Fonda, koja za sebe govori da je kasno procvjetala, rekla je da je postala glumica jer je odrastala u 1940-ima i 1950-ima kada "žene nisu trebale imati mišljenje i ljutiti se".

''Gluma mi je dala priliku da glumim bijesne žene s mišljenjem, što je, znate, mnogo za mene'', rekla je.

Osim svojih ostvarenja na pozornici i ekranu, Fonda je poznata po aktivizmu za građanska prava, ravnopravnost spolova i za antiratni pokret.

Također je bila glasna u podizanju svijesti o globalnoj klimatskoj krizi.

U listopadu 2019. Fonda je uhićena pet puta, a sa sobom je dovela druge poznate prijatelje poput Teda Dansona, Catherine Keener i Rosanne Arquette, radi prosvjeda ispred Kapitola u Washingtonu za smanjenje upotrebe fosilnih goriva.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO