U svojoj radionici

VIDEO | Posljednji krajiški kovač do sada napravio stotinu ramazanskih topova

''Ja bih volio naučiti tri čovjeka, nebitno odakle su, koje su nacije, samo da ih naučim. Što god ne znaju, ja ću objasniti, samo mu je dug da kaže gdje si dide i kako si. Ništa drugo”, dodaje Halilović.
Kultura / Vjera | 23. 03. 2023. u 07:16 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Mjesec ramazan muslimani provode u postu od zore do zalaska sunca, nastojeći steći Božije zadovoljstvo, moralno pročišćenje i duhovnu snagu. Vrijeme iftara od sutra, tijekom ramazana, počinjat će nakon što se oglasi ezan za akšam-namaz.

U nekim dijelovima Bosne i Hercegovine ustalila se tradicija označavanja iftara pucnjem iz topa. Dursum Halilović, u svojoj kovačkoj radnji u Bosanskoj Otoci izrađuje topove i smatra se jednim od posljednjih kovača na ovim prostorima.

Motiviran željom da oživi tradiciju Dursum Halilović u svojoj kovačkoj radnji do sada je napravio stotinu ovakvih topova. Kraj sebe nema nikakvu fotografiju niti bilo kakav primjerak. Sve radi po sjećanju.

“Meni nije teško napraviti. Ja to radim iz hobija, ne žurim. Malo je pritisnulo sada, ramazan stiže, danas moram jednu poslati u Crnu Goru, u Berane, pa u Glamoč u tijeku dana”, kazao je za BHRT kovač iz Bosanske Otoke.

Svaki detalj radi sam i ručno. Posla ima, ali ne i onih koji bi ga željeli naučiti, a u fizički teškom i napornom poslu pravio je svašta. Motike, mlinove, fijakere...

“Neće to nitko. Ja bih volio naučiti tri čovjeka, nebitno odakle su, koje su nacije, samo da ih naučim. Što god ne znaju, ja ću objasniti, samo mu je dug da kaže gdje si dide i kako si. Ništa drugo”, dodaje Halilović.

Ramazan je za muslimane mjesec oprosta, nade, upute i svjetlosti, mjesec u kojem se žele istaknuti u činjenju dobrih djela i s velikom radošću ga dočekuju, ali i ispraćaju.

“Mjesec blagodati, kako za nas same, tako i za obitelj, susjede... To je vjerska i tradicionalna vjernost. Pokorni smo stvoritelju i baštinimo tradicionalne vrijednosti", poručio je Abdul Aziz Nuspahić, imam džamije Fethija.

Svi koji ga priznaju, poštuju, postit će ili ne, zavisi kako tko. Sve u svemu donosi neko raspoloženje, veselje, obiteljsko okupljanje, zatim odlazak u džamije, klanjanje teravija i ostalo, mišljenja je jedan od vjernika.

Bosanska Otoka po jednoj stvari se razlikuje od ostalih mjesta u Bosni i Hercegovinim ali i Europi. Procjenjuje se da u svijetu postoji više od tri milijuna džamija, a upravo ova u Bosanskoj Otoci jedna je rijetkih koja je izgradnja na riječnom otoku.

Džamija na riječnom otoku

Džamija sa sobom nosi priču staru više od 450 godina. Okružena zelenilom i Unom služila je i kao inspiracija mnogim umjetnicima, a sve je zanimljivija i turistima.

“Kada sam došao ovdje prije 30 godina, prvo što sam pitao je ono koje meni postavljaju - da li je ikada voda poplavila džamiju. Kažu da je 1957. izašla do praga i onda se vratila. To je poruka da je Una prijatelj ove džamije, ovog grada, naroda”, priča Mujo Čehić, imam džamije u Bosanskoj Otoci.

Kroz povijest džamija je rušena četiri puta, no svaki put se iznova digla. Sada ponovno dočekuje vjernike i ramazanske dane

Kopirati
Drag cursor here to close