#ostanidoma

Poslušajte obradu magične grčke pjesme

BalkanErosi su projekt započeli čuvenom pjesmom “Misirlou”, hitom koji će prepoznati svi koji su pogledali Tarantinov Pulp Fiction.
Kultura / Glazba | 20. 04. 2020. u 15:38 Bljesak.info
Misirlou - BalkanEros Banditos feat. Dafné Kritharas - original, traditional Greek rebetiko song

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Iz kućne izolacije, na sebi svojstven način oglasio se i bh. Bend BalkanEros Banditos. Oni su procijenili da je baš sada pravi trenutak da započnu svoj dugo planirani projekt ''Ostali – Muzika nacionalnih manjina BiH''.

Kako su najavili na svojoj službenoj Facebook stranici, plan im je da na svoj način snime po jednu pjesmu svakog manjinskog naroda, kojih u
BiH, prema službenim podacima OSCE-a živi ukupno 17. Pjesme će izvoditi žene, pripadnice tih manjinskih naroda.

BalkanErosi su projekt započeli čuvenom pjesmom “Misirlou”, hitom koji će prepoznati svi koji su pogledali Tarantinov Pulp Fiction. Manje je poznato da je to zapravo pjesma koju su do sada izvodili brojni narodi - Grci, Jevreji, Arapi, Perzijanci, Turci, Armenci, Indijci, Egipćani i mnogi drugi.

Najstarija poznata snimka pjesme je grčka rebetiko verzija, a
datira iz 1927. Zbog toga i zbog činjenice da pjesma sigurno potiče s istoka Mediterana, momci iz benda smatraju da nisu pogriješili što su odlučili da pjesmu otpjeva Grkinja.

Tako im se u početku realizacije projekta pridružila magična Dafné Kritharas, umjetnica porijeklom iz Grčke, koja trenutno živi i muzicira u Parizu.

''Ako, u ovom trenutku ljudske povijesti, išta trebamo naučiti, to je da volimo i poštujemo druge, da pazimo druge, da mislimo malo više o njima, a malo manje o sebi. Vjerojatno je zbog toga ovaj naš projekt čekao nekoliko godina, da bi dočekao baš ovaj trenutak. Uspjelo je jer smo se sada, kao nikad prije, oslonili jedni na druge. Ideja koja nas je vodila bila je, prije svega, da naučimo i sebe i druge koje sve nacionalne manjine žive u BiH, te da opomenemo i sebe i druge koje i kakve narode diskriminira državni ustav. Sudeći po pjesmama kojim su nam otvorili svoju dušu, jer pjesmom se to najbolje radi, riječ je o
velikim narodima i velikom bogatstvu koje imamu u našoj državi”, rekao je Haris Abdagić, osnivač i lider benda BalkanEros.

Bend ovih dana obilježava devet godina od nastanka i prve svirke u kultnom sarajevskom klubu Sloga. Do danas su objavili dva albuma, odsvirali brojne koncerte i ostvarili zapažene saradnje sa drugim umjetnicima.

U svim svojim aktivnostima demostrirali su autentičnost i dokazali da je njihov slogan “La Musique Speaks Tutto Linguae” (Muzika govori sve jezike) itekako istinit, što dokazuju i novim projektom kojeg realiziraju iz kućne izolacije.

Što se tiče projekta “Ostali”, uskoro možemo očekivati još mnogo modernih izvedbi tradicionalnih pjesama Bugara, Mađara, Rumuna, Roma, Jevreja, Makedonaca, Crnogoraca i ostalih manjinskih naroda naše države. Do tada, uživajte uz Misirlou i magiju koju je u autentičnu izvedbu BalkanErosa unijela Grkinja anđeoskog glasa.

Kopirati
Drag cursor here to close