bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Grad na čekanju

Sorensen na terenu traži način za izbore u Mostaru

''Glavna tema bila je mogućnost održavanja izbora u Mostaru i izborna očekivanja prije i poslije izbora u listopadu ove godine jer je europska unija izravno zainteresirana da dođe do deblokade Bosne i Hercegovine na njezinom europskom putu'', rekao je predsjednik HDZ-a 1990 Martin Raguž nakon sastanka s šefom Delegacije Europske unije u BiH i specijalnim predstavnikom EU Peterom Sorensenom.

Jasno je, kazao je Raguž, da je neodrživo stanje da više od dvije godine od lokalnih izbora u BiH jedino građani Mostara nemaju priliku da iskoriste jedno od temeljnih ljudskih prava i da biraju svoje predstavnike u Gradskom vijeću.

Suprotstavljene pozicije

Raguž je podsjetio na pismo koje je parlamentarcima BiH poslao visoki predstavnik u BiH, Valentin Inzko s prijedlogom izbornog zakona i primjene odluke Ustavnog suda prema kolegiju oba doma parlamenta BiH.

''Jasno sam rekao da HDZ 1990 želi biti dio rješenja a ne dio konzerviranja'', rekao je Raguž, ali nije želio komentirati Inzkov prijedlog o tri izborne jedinice jer, kako je rekao, proučavaju taj prijedlog.

''Jasno je da su pozicije ključnih političkih aktera u Gradu Mostaru toliko suprotstavljene da treba jedna forma oko koje se može otvoriti razgovor'', rekao je predsjednik 'devedetetke' i dodao kako je to podloga na osnovu koje bi se ostale stranke trebale očitovati. Osvrnuo se i na Konvenciju stranke dodavši kako će se vidjeti prava slika HDZ-a 1990.

Šef Delegacije EU i specijalni predstavnik EU, veleposlanik Peter Sorensen, je izjavio da se građanima Mostara konstantno uskraćuje njihovo demokratsko pravo da biraju gradske odbornike zbog nemogućnosti relevantnih političkih partija i institucija da postignu kompromis i ispune svoje obaveze u provođenju presude Ustavnog suda BiH u vezi s izbornim sustavom u Mostaru.

Sorensen smatra kako je ova situacija neprihvatljiva sa stanovišta demokracije i dobrog upravljanja. Nadalje, građani Mostara su lišeni mogućnosti da političare drže odgovornim putem demokratskih izbora. Sposobnost Mostara da privuče investicije i da se razvija je ozbiljno pogođena jer u gradu nema vlasti koja može da donosi odluke.

Izbjegavanje novinara 

''EU potpuno podržava poziv visokog predstavnika upućen vodstvu Parlamenta BiH da osigura zakonodavni okvir za održavanje izbora u Mostaru 12. listopada 2014. godine. Parlamentarna skupština ima pravnu i moralnu odgovornost da provede odluku Ustavnog suda putem hitne izmjene Izbornog zakona BiH. Građanima Mostara se napokon mora dati prilika da izaberu svoje predstavnike, koji bi potom mogli da rade i Mostaru pruže demokratsko i ekonomski održivo upravljanje za bolju budućnost cijelog grada'', poručio je Sorensen, koji je danas izbjegavao novinare, ali je poslao priopćenje. 

Podsjećamo, iz OHR-a je pismo rukovodstvu Parlamentarne skupštine BiH kako bi apelirali na njih da usvoje pravni okvir kojim bi se osiguralo održavanje izbora u Mostaru ove godine.

U pismu se predlaže izmjene Izbornog zakona kojima bi se, na osnovu postojećih gradskih područja, ustanovile tri oblasti koje bi prelazile rijeku i predstavljale izborne jedinice.

''Ove izmjene trebalo bi usvojiti konkretno u svrhu održavanja izbora ove godine, a izabrano gradsko vijeće imalo bi mandat do 2016. godine'', priopćio je OHR.

Inače, Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH na sjednici održanoj u četvrtak nije podržao Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona, čiji je predlagač Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH, a koji se odnosi na izbore za Grad Mostar.

Zanimljivo je da su se jučer o Mostaru očitovali i američko Veleposlanstvo i OSCE optužujući SDA i HDZ BiH za zastoj i nepostojanje dogovora u Mostaru i inzistirajući na tome da parlamentarci učine sve kako bi grad na Neretvi dobio vlast.

comment icon
svi komentari (0)