Podcast "Imam ideju" #38

VIDEO | Mostarac Robert Šetka, urar s dušom rokera, najbolje zna koliko je sati

"Posebno mi je drago da se mladi ljudi sve više zanimaju za klasične satove. Često dolaze kod mene, zanimanju se, traže savjet pa vidim da čitaju literaturu... Sve češće mi donose starije satove, uspomene, žele da im se restauriraju".
Gospodarstvo / Tvrtke | 27. 04. 2023. u 18:30 Miljenko Buhač | Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Ako u današnjem vremenu izgovorite riječ "urar" teško da ćete nekoga impresionirati, jer mlađim generacijama strukovna zanimanja općenito nisu previše interesantna, a starijima to predstavlja neku vrst misterioznog zanimanja čije će nam usluge relativno rijetko zatrebati.

Međutim, u ovom izdanju podcasta "Imam ideju" portala Bljesak.info otkrivamo da je zanimanje urara uistinu fascinantno, vrlo zahtjevno i podrazumijeva cjeloživotno učenje s ciljem održavanje vlastitih znanja i vještina na najvišoj razini.

Gospodin Robert Šetka poznati je mostarski urar, ali i prepoznatljivi Mostarac, zaljubljenik u glazbu i satove, čovjek koji rado zapiše i poneki stih, kroničar je i dobronamjerni kritičar svoga vremena...

"Urar je poziv, zanimanje, presuda (smijeh)... vrlo zanimljivo zanimanje, a sama riječ ima korijen u latinskom jeziku, znači vrijeme. A, vrijeme nam je svima važno, koliko puta svi pomislimo na vrijeme, jer moramo znati što slijedi i u koje vrijeme", kaže naš gost na početku o tome što njegovo zanimanje realno predstavlja.

Kaže kako se ovim poslom počeo baviti vrlo rano, otkrivši već u srednjoj školi draži bavljenja privatnim poslom.

"Moj otac koji je bio zanatlija pogodio je u to vrijeme jedan privatni posao u Međugorju. Radio je bravariju i limariju na jednoj kući i ja sam njemu tu bio pomagač, a kad smo odradili posao, otac me plati kao nekog svog kooperanta. Za te prve novce koje sam u životu sam zaradio kupio sam ručni sat, još ne znajući d ću se u budućnosti ovim baviti", kaže gospodin Šetka.

Tek kasnije, nakon upisa na Građevinski fakultet u Mostaru, počeo je maštati o tome da nešto samo stalno radi, jer se uvijek sjećao tog trenutka kad je prvi put samostalno zaradio novac.

Kako je njegova obitelj tradicionalno bila zanatlijska po muškoj strani, odlučio je i sam se baviti nekim sličnim zanimanjem, poput oca i djedova, a izbor je pao na zanimanje urara.

Iako je u osnovnoj školi bio učenik generacije, a kroz srednju školu također pokazao zavidnu nadarenost, na koncu nije završio započeti studij, nego se posvetio poslu sa satovima.

Izučavao je vještinu urarskog zanimanja kod predratnih mostarskih majstora, kojih se također i poimenično spominje, ali vremenom je shvatio koliko je važno samostalno učiti, stalno se usavršavati i dograđivati.

Vremenom je postao prepoznat i priznat urar u Mostaru, ali i šire, koncipirao je svoj posao na način da ga s jedne strane inspirira i motivira, a s druge strane da mu osigurava egzistenciju i stabilan život.

Uživanje plodova vlastitih ruku nešto je što ga čini zadovoljnim i ponosnim, a paralelno s izgradnjom svoga privatnog posla ostao je vjeran jednoj drugo velikoj strasti - glazbi.

Svirao je s vrsnim mostarskim glazbenicima, ali nije otišao 'do kraja', nego se ipak posvetio cjelodnevnom zanimanju urara, a glazba je ostala pratilja kroz život i užitak za posebne trenutke.

Dakle, kako biste saznali vrijedne informacije ulozi satova u našim životima, o svojevrsnom kultu sata kao statusnog simbola, naučili ponešto praktično ukoliko volite nositi satove, ovo je idealan sugovornik za tu vrstu tema.

U podcastu razgovaramo, naravno, i o nizu drugih tema koje se tiču modernoga doba u kojem živimo.

Tako se gospodin Šetka osvrće na Mostar, grad u kojem je proveo cjelokupan dosadašnji život, govori i o nekim fenomenima suvremenog društva općenito, s osvrtom na lokalnu zajednicu u kojoj živi.

Mlađi gledatelji podcasta mogu također čuti niz zanimljivih razmišljanja, iskustava i opservacija našeg gosta.

Ukoliko, dakle, želite uživati u mislima, riječima i djelu ovog zanimljivog Mostarca, onda nipošto ne propustiti pogledati razgovor u cijelosti!

Video: Bljesak.info
Kopirati
Drag cursor here to close