Došlo do zida

Upitan opstanak repetitora na Humu: Hoće li doći do medijskog mraka u Bosni i Hercegovini?

Radnici su u strahu, da neće dobiti zarađenu plaću, ni topli obrok. Iako je situacija došla do zida, televizijski prenos u BiH i dalje se odvija...
Gospodarstvo / Tvrtke | 04. 02. 2024. u 17:39 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Drugi je mjesec, kako nema sigurnog financiranja Radiotelevizije Bosne i Hercegovine od RTV takse. Radnici su u strahu, da neće dobiti zarađenu plaću, ni topli obrok. Iako je situacija došla do zida, televizijski prenos u BiH i dalje se odvija, piše BHRT.

Repetitor na Humu u Sarajevu, ključni je objekt za prenos i emitiranje televizijskog signala. Iako bi ga bilo neophodno obnoviti, nakon štete tijekom proteklog rata i zbog opreme stare više od 30 godina, zbog trenutne finansijske situacije upitan je njegov opstanak.

Medijski mrak

A, njegov prestanak bi značio - medijski mrak i prestanak kompletnog telekomunikacijskog života u Bosni i Hercegovini.

Televizijski predajnik smješten je na 812 metara nadmorske visine na brdu Hum. Tokom rata u Sarajevu '92. godine, pogođen je i većim dijelom uništen. Simbol grada Sarajeva u tri desetljeća, još jednom se bori protiv nestanka.

Lokacija Hum predstavlja glavno prenosno čvorište sa koje se emitiraju radijski i TV signali za šire područje grada Sarajeva.

Objekt kao i emisioni uređaji pod stalnim su nadzorom dežurnih tehničara BHRT-a.

"Sektor za prijenos i emitiranje programa trenutno ima 51 zaposlenu osobu i pokriva poslove prenosa i emitiranje programa javnih emitera na području cijele Bosne i Hercegovine. Naši tehničari i inženjeri uz velike napore održavaju ovaj kompleksan sistem prenosa i emitiranja programa.", kaže Almir Hergić, rukovoditelj Odjela za prijenosne sustave i operacije BHRT-a.

Ovaj sektor održava 80 emisionih lokacija. Na samom objektu obavezno je prisustvo 24 sata, svaki dan.

Devet uposlenika radi preventivno interventno održavanje funkcioniranja sustava i nadgledanje programa.

BiH bez signala

"Važnost objekta je velika samim tim što predstavlja glavno čvorište. Bilo šta da se dogodi, prekid neki na samom objektu Hum, cijela BiH bi ostala bez signala.", kaže Admir Durmo, rukovoditelj Relejne stanice Hum.

TV predajnik izgrađen je 80-ih godina. Tada su na antenskom stubu montirani antenski sistemi koji su emitirali radio i TV signal. Uz ovaj, radijski i TV programi se emituju na ukupno četiri predajnika, koji su stari i do 30 godina.

"Pored digitalnog emitovanja TV signala sa emisionog objekta Hum vrši se emitiranje federalnog i BH radio 1 FM predajnika. Nalazimo se ispred opreme koja je davno bila za otpis, stara oko 40 godina, međutim i dan danas ista oprema se koristi za emitiranje i pokrivanje regije Sarajeva FM signalom.", kaže Durmo.

"Ovaj objekt je glavno čvorište za odlazne signale prema svim emisionim lokacijama gdje treba da se emituju DVB-T 2 signali u cijeloj BiH.", kaže Hergić.

U Relejnoj stanici Hum u Sarajevu, pored opreme javnih emitera smještena je i oprema državnih agencija – Agencije za identifikacijska tijela, Ministarstva sigurnosti, kao i privatni internet provajderi.

Najznačajniji komunikacijski objekt u BiH preživio je rat, a zahvaljujući radu tehničke ekipe BHRT-a održava se u životu.

No, do kada će to biti moguće, ako novca nema, a oprema je na izmaku snaga?

Više u prilogu BHRT-a.

Video: Kriza u BHRT-u: Hoće li relej na Humu biti ugašen?
Kopirati
Drag cursor here to close