Svi očekuju kišu

JP EPHZHB: Još uvijek nema odluke o redukcijama struje

Redukcije struje najviše će ovisiti o hidrološkoj situaciji
Gospodarstvo / Tvrtke | 11. 10. 2022. u 09:41 Bljesak.info | A.Z.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Javno poduzeće Elektroprivreda Hrvatske-zajednice Herceg Bosne još uvijek nema nikakve odluke o redukcijama struje kada su u pitanju potrošači, rekla je za Bljesak.info Marija Buntić glasnogovornica elektroprivrede.

''Hoćemo li imati dovoljne količine struje ovisi konkretno od naše proizvodnje, o padalinama. Ako bude obilnijih padalina imat ćemo količine iz vlastite proizvodnje, ako ne energiju kupujemo na tržištu'', kazala je Buntić napominjući da o redukciji odlučuje Vlada Federacije.

O poskupljenjima struje još uvijek nema riječi, a Buntić potvrđuje da su cijene još uvijek iste, a što će biti u novoj godini još se ne zna.

Podsjetimo, 'Elektroprivreda' HZHB, u svibnju je slala dopis Vladi Federacije BiH kada su pislai da su ušli u razdoblje kada je uredna opskrba njihovih potrošača polako postala upitna.

Tada su tražili od Vlade da hitno razmotre novonastalu situaciju po pitanju opskrbe električnom energijom unutar Federacije BiH, s obzirom na ekstremno sušnu hidrologiju, te da donese odluku kojom će se garantirati redovna opskrba električnom energijom svih kupaca u FBiH i cjelokupne industrije u FBIH.

 Vlada Federacije na posljednjoj sjednici nije razmatrala redukcije, ali je donijela smjernice za građane o smanjenju potrošnje električne energije.

Preporuke Vlade FBiH građanima - Kako ćemo uštedjeti energente tijekom zime

Vlada FBiH je na prošloj sjednici prihvatila informaciju Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije o donošenju Smjernica za smanjenje potrošnje energije i energenata u FBiH, kojom se upozorava na važnost promjene ponašanja i racionalnog korištenja energije i energenata.

Tim povodom, Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije usvojilo je smjernice za smanjene potrošnje energenata u FBiH koje se sastoje iz nekoliko dijelova.

Između ostalog, smjernice sadrže preporuke za efikasnu potrošnju energije za grijanje, hlađenje, preporuke za pravilno prozračivanje prostora, efikasnu potrošnju energije za rasvjetu, ali i preporuke za efikasnu potrošnju energije uređaja za domaćinstvo.

Također, smjernice uključuju i preporuku za efikasnu potrošnju energiju u prijevozu, ali i mjere koje se tiču javnog sektora i poduzeća.

Preporuke za efektivnu potrošnju energije za grijanje

Održavanje viših temperatura zraka u prostorijama za vrijeme sezone grijanja te spuštanje temperature otvaranjem prozora jedna je od najčešćih grešaka kojima se rasipa energija.

Preporuke za održavanje temperatura u pojedinim prostorijama, gdje se ona može regulirati, kako bi se održala toplotna ugodnost, a da se u isto vrijeme ne bi rasipala energija su:

Hodnik 14-18 °C

Spavaća soba 18 °C

Kuhinja 18-21 °C

Radna soba 18-21 °C

Dnevni boravak 20-23 °C

Kupatilo 23-25 °C

Preko dana kad nikoga nema kod kuće 16 °C

Ako se temperatura koja se održava u prostoru smanji za samo 1 °C, godišnje se može uštedjeti približno 5 % energije za grijanje, naveli su iz Vlade FBiH. Kada je riječ o optimalnoj temperaturi grijanja, smjernica je da ona pravi maksimalno 21 stupanj Celzija.

Također, u kontekstu ušteda grijanja preporučeno je ugradnja sobnog termostata čime se mogu smanjiti troškovi od 7 do 15 posto. Kod promjene sistema grijanja, preporučuje se ugradnja toplotnih pumpi.

"Toplotne pumpe koriste obnovljive izvore energije u vidu zraka iz neposredne blizine, vode ili zemljišta u iznosu i do 80 % dok je preostali dio energije iz električne mreže. Električna energija koja se koristi za pogon toplotne pumpe može proizilaziti iz obnovljivih izvora energije (iz vlastite fotonaponske elektrane ili kupovinom zelene energije) čime ćete postići nulti karbonski otisak vašeg sistema grijanja. Toplotne pumpe troše približno 2,5 do 5 puta manje električne energije nego električni radijatori ili peći", ističe se.

Između ostalog, kao jedna od mjera štednje preporučuje se i spuštanje vanjskih i unutrašnjih roletni tijekom hladnih noći.

Preporuke za efektivnu potrošnju energije za hlađenje

Hlađenje prostora na preniske temperature u Ijetnom periodu nije poželjno. Razlika između vanjske i unutrašnje temperature zbog zdravstvenih razloga ne bi trebala biti viša od 7°C.

Za vrijeme provjetravanja prostorije potrebno je ugasiti klima-uređaj.

Vanjsku jedinicu klima uređaja treba postavljati na mjesto gdje je zaklonjena od direktnog sunčevog zračenja. Vanjska jedinica postavljena na hladnije mjesto čini sistem efikasnijim.

Ne treba hladiti prostorije u kojima se ne boravi!

Temperatura hlađenja ne treba biti niža od 25 °C

Preporuke za pravilno prozračivanje prostora

Zrak u prostorijama u kojima se boravi mora se neprestano obnavljati prozračivanjem kako bi osigurali potreban kisik, izbacili višak vlage (vodene pare) iz prostorije koja se stvara zbog naših aktivnosti, kao i izbacivanje zraka koji sadrži razne mirise i materije.

Savjeti za pravilno prozračivanje su:

izbjegavati stalno otvaranje prozora "na kip", jer takav način prozračivanja uzrokuje najveće gubitke toplote.

Prostorije treba prozračivati 2 - 3 puta dnevno, uz maksimalno otvaranje prozora u trajanju od 5 minuta (napraviti propuh).

Pravilnim prozračivanjem se poboljšava klima u stanu i ujedno sprečava izbijanje i rast plijesni.

Preporuke za efektivnu potrošnju energije za rasvjetu

Koristite LED sijalice koji smanjuju potrošnju energije i do 90 % u odnosu na klasična rješenja.

Ako u sobi ne borave osobe, svjetlo treba isključiti. Naravno, kad god je to moguće treba koristiti prirodno svjetlo.

Senzori pokreta i uređaji za podešavanje vremena osvjetljenja mogu biti korisni za stubišta, ostave, garaže itd. U hodnicima i stepeništima, gdje prolazi manji broj osoba potrošnja električne energije može se smanjiti do 50 % ugradnjom senzora pokreta. Dodatna mogućnost je korištenje automatskog osvjetljavanja stepeništa.

Smanjite dekorativnu rasvjetu gdje je to moguće jer ona ne pridonosi značajno povećanju osvijetljenosti prostorije, a dodatno troši električnu energiju.

Racionalno koristite rasvjetu prostorija.

Preporuke za efektivnu potrošnju energije uređaja za domaćinstvo

Prilikom kupovine uređaja za domaćinstvo (bojler, frižider, zamrzivač, perilica za pranje posuđa, perilica za pranje i sušenje veša i dr.), treba paziti na upotrebljivost i uzimati uređaje energijski efikasnih kategorija, s niskom potrošnjom vode i električne energije.

Kod perilice za posuđe budite energijski efektivni biranjem kratkog programa pranja s niskom temperaturom.

Postavite frižidere i zamrzivače na što hladnijem mjestu u kući (nikako u blizini šporeta,radijatora ili bojlera). Također izbjegavajte izloženost ovih uređaja sunčevom zračenju. Hladniji prostor znači veću uštedu energije - u ovom slučaju svaki stupanj može smanjiti potrošnju električne energije i do 5 %.

Standardna temperatura čuvanja zamrznute hrane je -18 °C, a ako se podesi temperatura za 1°C niža može se povećati potrošnja energije i do 5 %. Optimalna temperatura frižidera iznosi oko 6 °C.

Isključite elektronske ekrane računara čim vam nije potreban jer obično troši oko 50% energije potrebne za rad računala. To se može postići i postavkama na samom računaru.

Postavite temperaturu električnog bojlera na 55-60°C, a ako u prostoriji ne boravite više od 24 sata potrebno ga je isključiti.

Uređaje koje ne koristite isključite iz napajanja.

 

Kopirati
Drag cursor here to close