Gradski trgovi oduvijek su središta društvenog života. Na njima se ljudi sastaju, druže, na njima se održavaju javne manifestacije, često su glavni orijentir za sve smjerove i udaljenosti nekog mjesta. Glavni gradski trg je, bez sumnje, srce svakog grada. I svaki krije neku zanimljivu priču i neobičnu činjenicu.
Znate li, primjerice, gdje se nalazi najveći trg u Dalmaciji? Iako su vam misli sigurno poletjele prema Splitu, kao najvećem gradu Dalmacije i drugom po veličini u Hrvatskoj, odgovor se krije na jednom obližnjem otoku.
Trg svetog Stjepana u Hvaru, na istoimenom otoku, najveći je u Dalmaciji i jedan od većih na Mediteranu. To mu je službeno ime, no puno ćete češće čuti da ga mještani zovu jednostavno – Pjaca.
Nekad je na njegovom mjestu bila duboka uvala, koja je postepeno zasipavana, sve dok nije poprimio današnje dimenzije. Prostor trga nekad je dijelio dva utvrđena grada, Grode na sjeveru i Burga na jugu.
"Pjaca je do 15. stoljeća već bila formirana, s katedralom na istoku i morem na zapadu. U početku je bila šira od današnje. No s vremenom se zbog manjka prostora unutar utvrđenog grada grade kuće na sjevernom dijelu Pjace, ispred gradskih zidina," stoji na stranici TZ Hvara. U potpunosti je popločan još u 18. stoljeću, 1780. godine. U njegovom središtu sve do danas stoji komunalni bunar iz 1520. godine, prenosi Putni kofer.
Zahvaljujući svojoj bogatoj povijesti, otok se danas ponosi s čak 936 spomenika, od kojih je šest zaštitio UNESCO. Osim toga, stanovnici ovog kraja ostavili su neizbrisiv trag u domaćoj kulturi i svjetskoj literaturi, poput Hanibala Lucića i Petra Hektorovića. Oko glavnog hvarskog trga nalaze se neke od najvažnijih gradskih znamenitosti.
Jedna od njih je svakako katedrala svetog Stjepana, pape i mučenika, koja status prvostolnice ima od 13. stoljeća. Na otoku je davne 1612. godine sagrađeno i prvo javno kazalište u Europi, koje se također nalazi na glavnom hvarskom trgu. Ono je stoljećima njegovalo glazbu, ples i dramsku umjetnost i obogaćivalo život na cijelom otoku.