Zgrade gotovo nulte energije, niskoenergetske kuće, energetski efikasna gradnja ili zeleni krovovi samo su neki od pojmova vezani uz energetsku učinkovitost, a s kojima se sve više susrećemo.
Razlog je u porastu svijesti o problemima kao što su globalno zatopljenje, efekt staklenika, klimatske promjene.
U skladu s time energetska učinkovitost i korištenje obnovljivih izvora energije u suvremenoj gradnji postali su prioritet.
Za jednog od najvećih potrošača energije slove zgrade koje imaju znatan utjecaj na ekologiju. U ukupnoj potrošnji finalne energije sektor zgradarstva ima udio od oko čak 40%. Ipak, istodobno se upravo u području zgradarstva skriva i najveći potencijal za ostvarenjem energetskih ušteda.
Na primjer, potrošnja energije može se smanjiti korištenjem zdravih i ekoloških građevinskih materijala, odgovornim upravljanjem otpadom, proizvodnjom energije iz obnovljivih izvora (solarni paneli, vjetrogeneratori), korištenjem uređaja za pročišćavanje otpadnih voda, toplinskih pumpi, kvalitetnom izolacijom…
Neovisno o tome radi li se o renovaciji postojećeg objekta ili novogradnji vrlo je važno imati saznanja o odgovarajućim materijalima, te kvaliteta i sigurnost moraju imati prednost pred cijenom.
Prema Europskoj direktivi sve kuće (uključujući rekonstrukcije) građene nakon 2020. godine morat će imati 20% manje emisije stakleničkih plinova u usporedbi s 1999. godinom, 20% udjela obnovljivih izvora energije u ukupnoj energetskoj potrošnji i 20% manju potrošnju energije od današnjih kuća.
Već sada se prilikom gradnje trebaju zadovoljiti mnogi važni kriteriji, no projekti zgrada s nultom potrošnjom energije ipak su dodatan izazov!
Pojam zgrada gotovo nulte energije označava zgradu koja sadrži vrlo visoku energetsku učinkovitost. „Gotovo nulta“ ili niska količina energije treba se u velikoj mjeri pokrivati energijom iz obnovljivih izvora (sunce, voda, vjetar). To uključuje i energiju iz obnovljivih izvora proizvedenu u blizini ili krugu zgrade.
Cilj zgrada gotovo nulte energije je smanjenje CO2 emisija, potrošnje energije, ali i ukupnih troškova. Ako se energetska učinkovitost zgrada poboljša smanjit će se potreba za ulaganjem u nove energetske izvore i infrastrukturu, a stanari će imati manje troškova za grijanje tijekom zime ili za hlađenje tijekom ljetnih mjeseci.
Kako bi se iskoristili obnovljivi izvori energije u kućama gotovo nulte energije upotrebljavaju se razni sustavi za grijanje i hlađenje objekta, zagrijavanje vode, prozračivanje prostora i proizvodnju električne energije. Koriste se već spomenuti solarni paneli i toplinske pumpe, spremnici tople vode, geotermalne sonde i slično.
Kako bi se odabralo najbolje rješenje, prilikom projektiranja zgrada gotovo nulte energije vrlo je bitno detaljno analizirati energetski koncept i izraditi troškovnik. Projektno rješenje ne bi smjelo mnogo odstupati od plana.
S kvalitetnim energetskim konceptom zgrade će dugoročno ostvarivati niske troškove korištenja i održavanja, a uz smanjenje ekološkog otiska produžit će im se i životni vijek.
Kvaliteta življenja mora biti prioritet i zato je potrebno poticati svijest o važnosti višestruke uštede energije. Time doprinosimo zaštiti okoliša, odnosno očuvanju prirode i ljudi.
Autor: Webgradnja.hr