Savez sindikata Republike Srpske zahtijeva da se krajem svibnja započnu pregovori o novom povećanju najnižih plata te uvođenju barem još dviju kategorija zakonskih minimalnih plaća, u skladu sa stručnom spremom.
To je danas izjavila predsjednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić nakon sjednice Predsjedništva Saveza, kojoj je prisustvovao i predsjednik Vlade RS Radovan Višković.
''Odlučili smo da ovaj Međunarodni praznik rada obilježimo za pregovaračkim stolom, a ne na ulici kao prethodnih godina. Pozvali smo i predsjednika Unije udruženja poslodavaca, ali je rekao da putuje i odmara. To je u redu, ali nije u redu da poslodavci odbijaju razgovarati o pravima radnika, dok istodobno rado govore o poticajima iz proračuna po raznim osnovama'', rekla je Mišić.
Istaknula je da je Savez sindikata RS, na temelju službenih podataka institucija RS, proveo analizu učinaka novog sustava uređenja minimalnih plaća. Od početka godine obračunavaju se minimalne plaće u četiri kategorije: za nekvalificiranu radnu snagu (950 KM), kvalificiranu s trogodišnjom srednjom školom (1.000 KM), kvalificiranu s četverogodišnjom srednjom stručnom spremom (1.200 KM) te visoku stručnu spremu (1.300 KM).
Sindikat je analizirao poslovanje i plaće u sektorima s najviše zaposlenih.
''Dobit u prerađivačkoj industriji prošle godine iznosila je 637 milijuna KM i povećana je za tri posto, odnosno 16 milijuna KM. Dakle, nije došlo do kolapsa kako su poslodavci tvrdili'', naglasila je Mišić.
Grana koja također zapošljava veliki broj radnika je trgovina. Prema riječima predsjednice Sindikata, ona je tijekom prošle godine ostvarila dobit od 834 milijuna KM, što je 4,4 posto više, odnosno 35 milijuna KM više nego 2023.
''Građevinarstvo, koje je posebno zanimljivo, a svi znamo što se događa u toj branši, zabilježilo je rast od osam posto ili 25 milijuna KM'', dodala je Mišić.
Ipak, ukupna dobit realnog sektora bilježi pad, a taj se pad, tvrdi Mišić, dogodio ondje gdje se nije smio.
''To je Elektroprivreda RS sa svim svojim zavisnim poduzećima. Znamo što se ondje dogodilo i to je pitanje za one koji upravljaju tim sustavom'', izjavila je.
Nadalje, navela je i javna poduzeća ''Šume RS'' i ''Željeznice RS'' za koja smatra da će Vlada ''morati biti mnogo ozbiljnija i preuzeti odgovornost''.
Istovremeno, u prvom kvartalu primjene novog sustava obračuna, plaće su u prerađivačkoj industriji porasle za prosječno 4,2 posto, u trgovini za 3,6 posto, u građevinarstvu za 4,1 posto, u komunalnim djelatnostima za 1,8 posto, dok su u poljoprivredi niže.
''Rast plaća do tri posto je na razini statističke pogreške. Da nismo uveli drugačiji sustav obračuna, podaci bi bili još porazniji'', poručila je Mišić.
Premijer RS Radovan Višković tvrdi da je Vlada partner Savezu sindikata RS.
Prema njegovim riječima, cilj je da se dogovor o minimalnim plaćama postigne najkasnije do listopada – studenog.
''Ne treba to raditi u posljednji trenutak jer sindikat i poslodavci ne mogu postići dogovor pa onda Vlada mora donijeti odluku. Dogovor je potreban kako bi i poslodavci na vrijeme znali s čime ulaze u novu godinu, zbog poslovnih kalkulacija'', rekao je Višković.
Dodao je kako Vlada RS iz proračuna godišnje izdvaja oko 415 milijuna KM poticaja i subvencija za privredu.
Višković je istaknuo da je i Vlada RS napravila svoju analizu primjene novog obračuna plaća te da će rezultate objaviti nakon obračuna plaća za travanj.