Preskoči na sadržaj
bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Potpisani kolektivni ugovori

Plaće nastavnika u ŽZH rastu za više od 25 posto

Nakon višemjesečnih pregovora potpisane su izmjene kolektivnih ugovora za osnovno i srednje obrazovanje u ŽZH.
23.06.2026. u 17:23
text

Ministrica obrazovanja, znanosti, kulture i športa Županije Zapadnohercegovačke Daniela Perić potpisala je izmjene i dopune kolektivnih ugovora za osnovno i srednje obrazovanje, kojima će plaće nastavnika i stručnih suradnika biti povećane za više od 25 posto.

Izmjene i dopune kolektivnog ugovora za djelatnost osnovnog obrazovanja ministrica Perić potpisala je s predsjednikom Nezavisnog sindikata zaposlenih u osnovnim školama Vladom Kraljevićem u zgradi Vlade Županije Zapadnohercegovačke.

Također, s predsjednicom Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Jasminkom Petric potpisala je izmjene i dopune kolektivnog ugovora za djelatnost srednjeg obrazovanja u ŽZH.

Povećani koeficijenti i osnovica

Potpisivanjem kolektivnih ugovora, usklađenih s usvojenim Zakonom o plaćama i naknadama proračunskih korisnika Proračuna Županije Zapadnohercegovačke, okončani su višemjesečni pregovori.

Iz Ministarstva obrazovanja ŽZH objavili su kako su izmjenama i dopunama kolektivnih ugovora povećani koeficijenti djelatnika u osnovnim školama, osnovica za izračun plaće u iznosu od 680 KM, kao i osnovica za izračun boda.

Slijedom prihvaćenih izmjena i dopuna, plaće nastavnika i stručnih suradnika u osnovnim i srednjim školama povećat će se više od 25 posto.

Postignut je krajnji cilj

Ministrica Daniela Perić nakon potpisivanja izjavila je kako je postignut krajnji cilj pregovora.

''Naš krajnji cilj je potpisivanjem ovih kolektivnih ugovora s najvećim povećanjem plaća u prethodnih nekoliko godina postignut. Obje strane osigurale su uvjete za izgradnju stabilnog i kvalitetnog sustava obrazovanja'', kazala je Perić.

Dodala je kako je dogovor rezultat zajedničkih napora u pronalaženju kompromisa i zahvalila Povjerenstvu za kolektivno pregovaranje, predsjedniku Vlade ŽZH Predragu Čoviću te kolegicama i kolegama koji su, kako je navela, pridonijeli ostvarenju zajedničkog cilja korektnom suradnjom.

''Kvalitetno obrazovanje temelji se na kvalitetnom sustavu koji, između ostaloga, čine zadovoljni nastavnici, stručni suradnici te ostali djelatnici zaposleni u školama'', izjavila je ministrica Perić.

Nastavnici zaslužuju sigurnost

Predsjednik Vlade Županije Zapadnohercegovačke Predrag Čović izrazio je zadovoljstvo zbog poboljšanih uvjeta rada, ponajprije nastavnika.

Istaknuo je kako će Vlada uvijek uvažiti prijedloge za izmjene postojećeg stanja ako su argumenti opravdani i ako su za dobrobit svih članova društva.

''Mi smo svi ovdje partneri i tako se moramo ophoditi jedni prema drugima. Naš prioritet ovaj put bili su djelatnici koji su izravno u nastavi. Naši nastavnici zaslužuju poštovanje i sigurnost u nastavi'', izjavio je Čović.

Sindikalni predstavnici zadovoljni dogovorom

Predsjednica Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Jasminka Petric u kratkom osvrtu na pregovore istaknula je kako sindikat u kontinuitetu ima dobre odnose s Vladom ŽZH.

Navela je kako je ova Vlada imala najviše sluha za njihove potrebe te naglasila da je bila najizdašnija kada su u pitanju financijska sredstva za djelatnike škola. Zahvalila je na suradnji predsjedniku Čoviću, ministrici Perić i ministrici Leko.

Predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u osnovnim školama Vlado Kraljević izjavio je kako je dosadašnja suradnja bila korektna te izrazio nadu da će se nastaviti u dobrom duhu, unatoč nesuglasicama koje se mogu pojaviti tijekom pregovora.

''Važno je postaviti viši cilj ispred ega i onda će sve biti u redu'', izjavio je Kraljević.

POVEZANO