bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Odluka pred Vijećem

Mostarsko smeće: Što donose promjene u naplati odvoza otpada

Navodi se kako je tarifa po zapremini otpada trenutno najčešće korišten način obračuna u EU koji u velikoj mjeri motivira korisnike za odvajanje otpada u svrhu reciklaže…
28.04.2025. u 10:07
text

Način obračuna cijene i načina naplate Javne usluge prikupljanja, tretiranja i zbrinjavanja komunalnog otpadana na osnovu zapremine odloženog otpada predstavlja najbolji kompromis između oprečnih zahtjeva za način odabir načina obračuna, kaže se u prijedlogu o izmjeni cijene prikupljanja otpada u Mostaru o kojem će, po drugi put, raspravljati mostarski gradski vijećnici.

Mjerenje zapremine

Tvrdi se da je ovaj način ''jednostavan, pravedan i praktično izvodljiv'' te da ''ovaj način obračuna istovremeno motivira korisnike za odvajanje otpada u svrhu reciklaže, što je jedan jako bitan zahtjev za buduće poslovanje JP Komunalno u smislu ispunjavanje zakonskih normi i standarda EU''.

Navedeno je kako se ''mjerenje'' zapremine odloženog otpada provodi ''putem posuda poznate zapremine za koje se evidentira broj pražnjenja po nekom ustaljenom rasporedu te se tako dobije ukupna zapremina odloženog otpada tijekom mjeseca''.

''Alternativno u nekim zemljama koriste se kese ili vreće koje također imaju poznatu zapreminu a koje korisnici unaprijed kupuju i u njima odlažu otpad. Ovdje se dolazi do prvog nedostatka ovog načina obračuna koji se ogleda u činjenici da posude i vreće za odlaganje otpada neće uvijek biti pune pa bi točno određivanje zapremine odloženog otpada zahtijevalo da radnici koji rade na pražnjenju otpada moraju evidentirati postotak popunjenosti posude i o tome voditi evidenciju što nije realno. U tom slučaju se dešava da korisnici mogu doći u situaciju da plaćaju zbrinjavanje više otpada nego su odložili'', navedeno je u obrazloženju.

Višak otpada

Drugi nedostatak, koji se javlja kod ovog načina obračuna jeste moguća zloupotreba od strane korisnika koji, u slučaju da imaju višak otpada, isti mogu odlagati u posude drugih korisnika ili nepropisno odlagati na javne površine ili divlje deponije.

Kako bi se eliminirao ili smanjio ovaj problem tarifa za odvoz se obično dijeli na dva dijela: Fiksni dio koji pokriva fiksne troškove poduzeća te varijabilni dio koji zavisi od zapremine odloženog otpada.

''Ovakva tarifa se odnosi samo na miješani komunalni otpad, dok se prikupljanje i odvoz odvojenog otpada za reciklažu u pravilu ne naplaćuje, što je dovoljna motivacija građanima da takav otpad odvajaju i zasebno odlažu. Sljedeći korak jeste, na osnovu dosadašnjeg iskustva, procijeniti količinu otpada koju određeni korisnik generira tijekom mjeseca, kako bi mu se dodijelila odgovarajuća posuda, a samim tim i tarifa za odvoz i zbrinjavanje otpada'', navedeno je.

Cijene

Predlaže se tako posuda zapremine od 40 litara za domaćinstvo s jednim članom, za dva člana 80 litara, za tri 120…

Kad su u pitanju cijene za skupljanje i tretiranje komunalnog otpada za objekte iz kategorije domaćinstva iznosit će 6,00 KM  bez PDV-a mjesečno, a za objekte koji nisu domaćinstva obračun će se vršiti u skladu s površinom objekta.

Tako će ono do 50m2 plaćati 25 KM bez PDV-a mjesečno, od 50 do 500m2 - 50 KM bez PDV-a te oni veći od 500m2 - 75 KM bez PDV-a mjesečno. Predloženo je da su objekti koji se koriste isključivo za obavljanje vjerskih obreda oslobođeni plaćanja naknade za skupljanje i tretiranje komunalnog otpada, ali se to ne bi odnosilo na vjerske objekte koji se koriste i u turističke svrhe, odnosno gdje se vrši naplata ulaznica ili primaju posjetitelji.

Domaćinstvima gdje samostalno žive umirovljenici koji primaju najnižu mirovinu cijena za skupljanje i tretiranje komunalnog otpada se umanjuje za 50% uz predočenje mirovinskog čeka dok nositelji socijalne iskaznice imaju pravo na subvenciju u punom iznosu.

Obračun i naplatu javne usluge za privremene objekte vrši gradska služba koja je izdala dozvolu za postavljanje privremenog objekta, na način da se ukupni iznos naplaćuje unaprijed, a isti se obračunava  po cijeni od 1 KM bez PDV-a po danu korištenja. Sredstva prikupljena po ovom osnovu se jednom godišnje uplaćuju operateru.  

Za nekretnine koje se ne koriste najmanje 11 mjeseci godišnje, cijena za skupljanje i tretiranje komunalnog otpada plaća se u punom iznosu.

Cijena 'stara' 20 godina

Navodi se i kako je tarifa po zapremini otpada trenutno najčešće korišten način obračuna u EU koji u velikoj mjeri motivira korisnike za odvajanje otpada u svrhu reciklaže, a istovremeno pruža fer i transparentan način za obračun stvarne količine otpada koju korisnik generira.

Javno poduzeće Komunalno d.o.o. Mostar se obratilo Gradu Mostaru putem Odjela za gospodarstvo, komunalne i inspekcijske poslove dopisom kojim predlažu donošenje nove inovirane Odluke o visini cijene i načinu naplate Javne usluge prikupljanja, tretiranja i zbrinjavanja komunalnog otpada, kojom se želi unaprijediti i modernizirati poslovanje JP Komunalno d.o.o. Mostar. U svom dopisu navode da je trenutno važeća cijena donesena 2005. godine i ista nije mijenjana već skoro 20 godina.

Također su naveli postojeće vrste tarifa koje se koriste u svijetu, a sve u cilju odabira najboljeg načina obračuna, te je cijeneći navedene tarife zaključeno da način obračuna na osnovu zapremine odloženog otpada predstavlja najbolji kompromis između oprečnih zahtjeva za način odabira načina obračuna, te je na istom i baziran prijedlog ove Odluke.

U Mostaru se trenutno primjenjuje tarifa po stanovniku. No, Komunalno tvrdi kako ovaj način stvara velike poteškoće komunalnom poduzeću jer isto nema instrumenata da prati i kontrolira stvarni broj stanovnika koji žive u pojedinom domaćinstvu.

Broj stanovnika

Navedeno je kako su u trenutnoj bazi JP Komunalno nalazi 74.483 stanovnika dok je broj osoba s aktivnim prebivalištem u gradu Mostaru prema Agenciji za identifikacijske dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEAA) 120.017.

''To praktično znači da 120 tisuća stanovnika u gradu Mostaru odlaže otpad a JP Komunalno naplaćuje tu uslugu od 74.483 stanovnika, što stvara veliko nezadovoljstvo kod registriranih stanovnika koji plaćaju, a također i velike gubitke u poslovanju javnog komunalnog poduzeća'', navodi se i dodaje kako ni ovaj način obračuna ne motivira ljude za odvajanje otpada u svrhu reciklaže jer je tarifa uvijek ista.

Napominje se i kako način obračuna po površini prostora koji se trenutno primjenjuje u gradu Mostaru za poslovne korisnik ima jako veliki broj prigovora na visinu računa, posebno za korisnike s većom površinom prostora koji realno ne generiraju količinu otpada koja bi opravdala takav iznos računa.

''S druge strane primijećeno je da postoje korisnici s uvjetno rečeno 'manjom' površinom prostora koji generiraju toliku količinu otpada gdje iznos računa ne pokriva ni vrijednost koja se plaća za deponiranje otpada tog korisnika što opet dovodi do gubitaka u poslovanju JP Komunalno. Ovo sve proizlazi iz činjenice da sama površina prostora ne generira otpad neko njegova upotreba, pa je to razlog ogromnog broja pritužbi korisnika na iznos računa'', navelo je u svojem zahtjevu JP Komunalno koje upozorava da je, usporedbom prihoda i rashoda, vidljivo da  ostvaruje gubitak kroz obavljanje ove djelatnosti u ukupnom iznosu od 2.124.841,13.

Troškovi i gubitci

''Ovaj gubitak se trenutno pokriva iz prihoda od obavljanja drugih djelatnosti, kao i od pomoći grada, što dugoročno nije održivo, te je potrebno povećanje cijene odvoza i zbrinjavanja'', navedeno je.

Kao dodatni razlog za povećanje cijene odvoza i zbrinjavanje otpada navedeno je povećanje minimalne plaće od strane vlade FBiH koja će dodatno povećati troškove kao i činjenica da je JP Deponija koja vrši zbrinjavanje otpada zbog stalnih gubitaka u poslovanju, kao i povećanja minimalne plaće, najavila povećanje svojih usluga zbrinjavanja otpada.

''Predložena cijena za zbrinjavanje otpada koja je dostavljena od strane JP Deponija d.o.o. iznosi 70KM bez PDV-a i bez naknade za ekologiju. Kada se ova cijena uvrsti u tabelu troškova dobiva se ukupni iznos za odvoz i zbrinjavanje otpada u iznosu od 7.444.149,52 KM koji je potrebno pokriti prihodima. Ako se na ovaj iznos još doda naknada za ekologiju u iznosu od 5 KM/t dobiva se ukupni godišnji trošak u iznosu od 7.595.686,62 KM'', navodi JP Komunalno.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO