Inicijativa ''Dijalog za budućnost'' (DFF) otvorila je novo poglavlje uspostavljanjem partnerstva s deset jedinica lokalne samouprave iz Bosne i Hercegovine: Bosanska Krupa, Doboj, Glamoč, Gornji Vakuf–Uskoplje, Milići, Mostar, Stolac, Teslić, Tuzla i Zvornik.
Ovaj značajan događaj, održan u zgradi Ujedinjenih naroda u Sarajevu, naglasio je važnost jačanja uloge lokalnih zajednica kao ključnih aktera u izgradnji povjerenja i društvene kohezije.
Događaj je ujedno obilježio deset godina kontinuiranog rada na promociji dijaloga, povjerenja i suradnje kroz inicijativu ''Dijalog za budućnost''. Pokrenuta 2014. godine u partnerstvu između Predsjedništva Bosne i Hercegovine i Ujedinjenih naroda, inicijativa je postala temelj za osnaživanje mladih, rodnu ravnopravnost i angažman zajednice – vrijednosti koje su ključne za izgradnju održivog i inkluzivnog mira.
''Danas obilježavamo deset godina 'Dijaloga za budućnost' potpisivanjem novih partnerstava s deset lokalnih zajednica – temeljem održivog mira'', izjavila je Ingrid Macdonald, rezidentna koordinatorica Ujedinjenih naroda u Bosni i Hercegovini.
Program DFF3 dio je šire inicijative koju podržava Fond za izgradnju mira (PBF) generalnog tajnika Ujedinjenih naroda, globalni instrument koji pruža stratešku podršku zemljama u procesu izgradnje mira.
Ova faza inicijative provodi se u partnerstvu s UNDP-om u BiH, UNESCO-ovim Antena uredom u Sarajevu i UNICEF-om u BiH, uz podršku Predsjedništva BiH i Ministarstva civilnih poslova BiH.
Tijekom proteklih deset godina, ''Dijalog za budućnost'' dosegao je više od 600.000 pojedinaca, uključujući mlade lidere, edukatore i članove zajednica. Realizirane su 63 inicijative, uključujući 19 prekograničnih projekata, razvijeni su ključni strateški dokumenti i uspostavljeno 30 lokalnih platformi za dijalog.
Više od 1.200 mladih, 490 edukatora i 108 novinara prošlo je obuke za promociju mira i društvene kohezije. Ovaj program imao je ključnu ulogu u omogućavanju pristupa BiH Fondu za izgradnju mira, čime je Bosna i Hercegovina postala jedna od samo 24 zemlje s punim pristupom ovom značajnom resursu.