U Gradskoj upravi Livna potpisani su ugovori o dodjeli pčelarske opreme i materijala s petnaest livanjskih proizvođača meda.
Ugovori su potpisani u okviru projekta "BeeAlive 2 – Ublažavanje klimatskih promjena i razvoj pčelarstva" koji se, osim u Livnu, provodi u još tri jedinice lokalne samouprave u BiH, priopćeno je iz Grada Livno.
Kako se navodi, realizacijom druge faze projekta korisnici su dobili konkretnu podršku razvoju ili pokretanju pčelarske proizvodnje s ciljem očuvanja ekosustava i jačanja ekonomskih kapaciteta lokalnog stanovništva.
Ukupna vrijednost opreme koja će biti dodijeljena korisnicima u Livnu je 33.000 eura za što je dio sredstava osigurao Grad Livno.
Pored dodjele materijala, projekt obuhvaća i edukaciju korisnika, izradu Inicijalnog Akcijskog plana razvoja pčelarstva, izradu katastra pčelinje paše, te podršku lokalnim udruženjima pčelara u nabavci pčelarske opreme u vrijednosti od 5.000 eura po udruženju.
Projekt provodi Udruženje za razvoj i afirmaciju društva u BiH NODAS, a financira ga Savezno ministarstvo za ekonomsku suradnju i razvoj Njemačke (BMZ). Cilj je pomoći korisnicima u samozapošljavanju i proširenju proizvodnih kapaciteta s naglaskom na socijalno ugrožene kategorije stanovništva.
U priopćenju se navodi da se sustavnim ulaganjem u razvoj pčelarstva doprinosi stvaranju boljih proizvodnih uvjeta s dugoročnim jačanjem sektora pčelarstva u Bosni i Hercegovini.
Dodaje se da je, neposredno prije realizacije ovog dijela projekta, u okviru istog u Livnu, na pojedinim lokacijama u samom gradu, zasađeno medonosno bilje poput lavande, lipe i crvenolisne bukve.
U sadnji su sudjelovali učenici Srednje strukovne škole Silvije Strahimir Kranjčević, poljoprivredno-tehničkog usmjerenja kao i fitofarmaceuti. Na lokaciji u Biloj zasađene su divlje kruške, jabuke, trešnje, te sadnice javora, kestena i lipe. Također je članovima Udruge Li-Vrisak podijeljeno oko 700 sadnica medonosnog bilja, zaključeno je u priopćenju.