Sweden/USAID FARMA II projekt pomaže bh. proizvođačima i prerađivačima ljekovitog i aromatičnog bilja da šire poslovanje, uz istovremeno povećanje broja žena i mladih koji su uključeni u ovaj sektor.
''Cijene ljekovitog i aromatičnog bilja ne opadaju. Nismo dostigli razine hiperprodukcije, a potražnja i otkup su stabilni i sigurni'', kaže Petar Ninić iz Agro Biznis Servisa iz Banja Luke.
''Osim toga, ljekovite i aromatične biljke se mogu koristiti za pravljenje velikog broja finalnih proizvoda, od sapuna i krema, preko losiona i biljnih čajeva, do aromalampi, itd. Uzgoj ljekovitog bilja je također komplementarna djelatnost, na primjer, pčelarstvu, i uglavnom je organsko.“
Zbog svih ovih razloga, akako bi se što veći broj žena i mladih iz ruralnih područja uključili u proizvodnju i preradu ljekovitog i aromatičnog bilja, projekat Sweden/USAID FARMA II je angažirao Petra i nekoliko drugih savjetnika da provedu praktičnu obuku o održivom poslovnom modelu u ovom sektoru.
Pošto su ublažene mjere prevencije,uvedene zbog pandemije COVID-19,oni se mogu vratiti na teren i organizirati grupne sesije.
''Obuka koju trenutno organiziramo i pružamo za više od 30 žena i mladih iz regija Banja Luke, Srbca i Skelana, obuhvaća sve korake, od pripreme tla, preko sjetve, suzbijanja korova i gnojenja, do žetve, prerade ljekovitog bilja i izrade konačnih proizvoda. Također, obuka će uključivat i sesije o poduzetništvu i marketingu, i na taj način ćemo zatvoriti krug'', objašnjava Petar.
On naglašava da svi polaznici treninga već rade u poljoprivredi, bilo stalno ili povremeno, te da su odlučili ući u svijet ljekovitog i aromatičnog bilja, diversifikovati proizvodnju i povećati svoje prihode.
''Pošto neki od sudionika obuke možda neće moći da investiraju u opremu potrebnu za obradu ljekovitog i aromatičnog bilja, povezat ćemo ih sa većim prerađivačima u njihovim regijama kojima i dalje trebaju veće količine sirovina'', dodaje Petar i ističe: ''Sada surađujemo i sa mlađim poljoprivrednim proizvođačima koji su u kasnim dvadesetim ili ranim tridesetim godinama. To je vrlo važno jer su oni budućnost i spas agro-biznisa u BiH.''
Za Mladena Orašanina, vlasnika kompanije Bilje i ljekobilje iz Sokoca, proizvodnja i prerada ljekovitog i aromatičnog bilja je više od posla.
''Volim ono što radim'', kaže on. ''Prvo sam sa svojim ocem počeo sakupljati smoniklo ljekovito i aromatično bilje, još devedesetih godina. Kako je posao počeo da raste, 2015. godine smo registrirali kompaniju i počeli izvoziti smrekine bobice u Njemačku.''
''Uz podršku projekta Sweden/USAID FARMA II, 2017. godine dobili smo prvu industrijsku destilacijsku jedinicu od 1.500 litara, a mi smo uložili u peć za sušenje. S tom opremom smo mogli započeti preradu velike količine bilja i započeti izvoz, ne samo sirovina, već i finalnih proizvoda s dodanom vrijednosti, kao što su esencijalna ulja i sušeno bilje'', objašnjava Mladen.
On napominje da je njihov posao procvjetao u 2017. godini i da su preradili oko 300 tona različitih biljaka i gljiva otkupljenih od više od 100 ugovorenih poljoprivrednika i sakupljača. Ali stvari su se promijenile.
''U ovom poslu ovisimo o prirodi. 2018. i 2019. su bile loše godine sa otežanim vremenskim uvjetima, a naše poslovanje se smanjilo za 80 posto. Projekt FARMA II je ponovo bio tu za nas, i uz adekvatne savjete i obuku, odlučili smo da počnemo sa uzgojem našeg bilja. Nakon detaljne analize potražnje na tržištu, odlučili smo posaditi kamilicu na deset hektara zemlje.“
Mladen nije imao luksuz direktne obuke lice u lice, ali je projektna konsultantica sa njim radila online, i vodila ga kroz proces pripreme tla i sjetve kamilice, što je za njega bilo novina. ''Uradili smo ispitivanje tla i u početku je bilo kiselo. Konsultantica mi je dala instrukcije kako obaviti kalcifikaciju tla, i kada je tlo bilo spremno, krajem aprila smo posijali kamilicu'', kaže on. ''Već vidim rezultate.''
Mladen se odlučio za uzgoj ljekovitog i aromatičnog bilja kako bi bio manje ovisan o darovima prirode. Ali, on je također počeo raditi na promjeni percepcije poljoprivrednih proizvođača prema uzgoju ljekovitog i aromatičnog bilja.
''Teško je uvjeriti nekoga da počne proizvoditi ljekovito bilje nakon što je već sto godina proizvodio krompir, a imamo toliko potencijala za ljekovito bilje u cijeloj BiH.''
Kompanija Bilje i ljekobilje planira iduće godine proširiti uzgoj kamilice na 50 hektara, a prije samo nekoliko dana (15. lipanj 2020.), uz podršku projekta Sweden/USAID FARMA II su organizirali obuku za dodatnih 30 poljoprivrednika kako bi ih pripremili za sakupljanje bilja, ali i da ih motiviraju da se okrenu proizvodnji i preradi ljekovitog i aromatičnog bilja, priopćeno je.