Mirisni mediteranski grm

Kako od lavande napraviti ocat i ulje?

Ljetna rezidba cvjetnih grana stimulira razvoj novih prirasta koje ćete lako prepoznati po specifičnoj boji koja se razlikuje od starog dijela biljnog grma.
Gospodarstvo / Poljoprivreda | 12. 07. 2022. u 12:29 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Mirisni mediteranski grm koji obiluje ljubičastim cvjetovima nezaobilzan je prizor u mnogim dvorištima i terasama i na kontinentu. Lavanda ima skromne zahtjeve i odlično uspijeva na sunčanim lokacijama. Ne treba je saditi na sjenovitim i vlažnim terenima.

Izuzetno je dekorativna, a cvjeta dug period, dva puta tijekom godine. Prvi put početkom ljeta i drugi put u jesen. Miris njenih cvjetova je intenzivan i lijep, a jako ju vole i oprašivači. Pored dekorativne uloge koristi se kao biljka repelent za razne insekte, u kozmetičkoj industriji, narodnoj medicini i gastronomiji, piše Agroklub.

Ljeto i lavanda

Lavandu možete uzgajati u posudama, žardinjerama i na otvorenom, u vrtovima, kamenjarima ili povišenim gredicama. Kod uzgajanja u posudama treba obratiti pažnju na isušivanje zemlje uslijed visokih temperatura. Zalijevanje obavljati kad se zemlja suši. Ova biljna vrsta ne voli previše vlage. Ako je ne zalijevamo, neće obilno cvjetati.

S primjenom dušičnih gnojiva treba biti pažljiv, a tijekom ljeta najbolje je prihraniti onima bogatim kalijem.

Kako bi grm zadržao sferičan izgled preporučuje se rezidba poslije cvjetanja. Početak cvjetanja ovisi od temperaturnih uvjeta. Što je toplije to lavanda prije procvjeta.

Ljetna rezidba cvjetnih grana stimulira razvoj novih prirasta koje ćete lako prepoznati po specifičnoj boji koja se razlikuje od starog dijela biljnog grma.

Cvjetovi lavande su izuzetno cijenjeni. Koriste se za pripremu octa, ulja, raznih kolača, salata, za kreme, meleme i druge proizvode.

Ocat od lavande

Ovaj ocat se odlikuje različitim načinima upotrebe. Izuzetno je dobar kao tonik za čišćenje lica ujutro i uvečer. Prirodni je dezodorans, a može se koristiti za ispiranje kose koja će zadržati blagi miris lavande.

Nalazi svoju primjenu u održavanju higijene u kućama i stanovima. Upotrebljava se za čišćenje namještaja ili za pranje podova. Dodaje se u vodu za pranje. Prebrisane površine gube miris prašine, a prevladava miris lavande. Koristi se kod pranja prozora, za uklanjanje masnoće u kuhinji, pranja ukrasa, posuđa. Čaše postaju sjajnije. U gastronomiji je nezaobilazno za pripremu salata.

Potrebno je 100 cvjetova lavande koje ste ubrali i ostavili sat vremena da iz njih izađu bubice. U teglu ulijemo 1 l bijelog vinskog octa i potopimo prosušene cvjetove. Tegla se hermetički zatvori i ostavi na tamnom mjestu sljedeća tri tjedna. Nakon toga procijedimo i dobro pritisnemo cvjetove. Čuva se u zatvorenoj boci na tamnom mjestu. Dobro je povremeno bocu protresti.

Ulje od lavande

Bit će vam neophodno 150 g svježih cvjetova koje potopimo u 0,5 l maslinovog ulja. Umjesto maslinovog može se koristiti i obično suncokretovo ulje. Staklenu teglu koju smo napunili dobro zatvorimo tako da ne propušta zrak. Drži se na Suncu narednih mjesec dana. Potrebno je protresti svaki dan.

Nakon toga ulje se procijedi i čuva u tamnim, dobro zatvorenim bocama na tamnom mjestu. Ovo ulje je izuzetno efikasno kod uboda komaraca, masaže koja umiruje i za njegu problematične kože.

Kopirati
Drag cursor here to close