Ušli smo u proljeće, doba kada kreće vegetacija mnogih biljnih vrsta, pa i maslačka koji obiluje vitaminima i mineralima. Kada ga je najbolje brati te na što pripaziti kod berbe?
Maslačak (Taraxacum officinale) je jedna od najpoznatijih samoniklih biljaka koja raste gotovo svuda - na livadama, uz puteve, u vrtovima i na neobrađenim površinama.
Iako se često smatra korovom, njegova nutritivna i ljekovita vrijednost su izuzetno značajne.
Njegov list je najbolje je brati u rano proljeće, prije nego što biljka procvjeta, jer su tada najnježniji i najmanje gorki.
Idealno vrijeme za branje je ožujakt, travanj i početak svibnja, ovisno o klimi i nadmorskoj visini. Može se brati i kasnije tijekom godine, ali će listovi biti gorči zbog povećane koncentracije laktukopikrina.
Birajte čista staništa odnosno berite listove ove biljke daleko od prometnih puteva, industrijskih zona i tretiranih površina kako biste izbjegli zagađenje pesticidima i teškim metalima.
Ovog proljeća nemoj zaobići koprivu i maslačak - ljekoviti su od korijena pa do svog vrha!
Za salate i svježu upotrebu birajte mlade, svjetlozelene listove, dok su oni stariji pogodniji za kuhanje ili sušenje, piše Agroklub.
Najbolje ih je brati rano ujutro kada su puni sokova.
Svježe listove možete čuvati u frižideru i nekoliko dana.
List maslačka je bogat vitaminima A, C i K, kao i mineralima poput kalija i željeza. Može se koristiti u salatama, varivima, čajevima i smoothiejima.
Ako su previše gorki, listove možete kratko blanširati u vrućoj vodi ili ih pomiješati s blagim sastojcima poput jabuke, limunovog soka ili meda.