Ah, ta divna lavanda! Miris ove mediteranske biljke odmah nas podsjeća na ljeto, more i sol u zraku. S obzirom na to odakle potječe, lavanda je jedna od onih biljaka koje obožavaju sunce. I ne samo to, one ga uistinu trebaju.
Da biste uopće mogli početi razmišljati o uspješnoj sadnji i uzgoju lavande, potrebno vam je sunčano mjesto u vrtu. Posadite ju obavezno negdje gdje će dobivati minimalno osam sati sunca dnevno, a također je važno da bude zaštićena od jakog vjetra.
"Svakako izbjegavajte sadnju na mjestu koje je čak i dio dana u sjeni jer će vaša lavanda tamo teško preživjeti" - napominje iskusni vrtlar Jack Sutcliffe.
Kad govorimo o sadnji, lavandi najbolje odgovara plodna zemlja neutralne ili slabije kiselosti. Otporna je na visoke temperature i sušu, a može izdržati izvjesno vrijeme bez pretjeranog zalijevanja.
Ipak, u ljetnim danima trebalo bi ju zalijevati češće, najmanje dva puta dnevno. Važno je pripaziti da ne pretjerate sa zalijevanjem jer u protivnome može doći do truljenja korijena i propadanja biljke.
Lavanda je višegodišnja biljka koja raste u obliku grma, a njezin životni vijek kreće se oko 30 godina. Korijen lavande je drvenast i prodire duboko u tlo, a kao biljka nije zahtjevna.
Ne voli jedino sjenovita područja pa je uzgoj u stanu ili kući upitan. Vrt je uvijek bolji izbor, naročito ako živite na Jadranu.
S obzirom na to da postoje različite vrste i podvrste ove mediteranske biljke, i zahtjevi za održavanjem nešto su drugačiji. Naime, ‘prava‘ lavanda uspijeva na plitkim, krševitim i siromašnim područjima, dok onoj hibridnoj vrsti bolje odgovaraju duboka i ipak malo plodnija tla.
I nije samo posebna po mirisu i aromi koja opušta, ima i mnoga ljekovita svojstva. Naime, od lavande se izrađuju razni "prirodni" lijekovi koji pomažu u rješavanju nesanice, ublažavanju glavobolje i ostalih bolova u tijelu, poboljšavaju cirkulaciju, smanjenju stres i održavanju zdravlja cijelog organizma.
Lavanda je zapravo jednostavan cvijet i baš zbog toga toliko divan. U vrt ili prostor unosi eleganciju i nježnost. Unosi i lakoću održavanja, što je također jako važno. Posađena u travnju, lavanda će cvjetati do ljeta i unijeti pravi mediteranski ugođaj u vaš prostor.
Zbog lijepog izgleda i aromatičnog mirisa, lavanda je najomiljeniji izbor za sadnju u vrtu, pogotovo jer je uz sve svoje prednosti i izuzetno otporna.
No iako se prilično lako uzgaja i ne zahtijeva puno njege, čak i ono ima neke preduvjete koje treba ispuniti kako bi dugo uživala u svom bujnom rastu.
Lavanda je biljka koja krasi mnoge hrvatske vrtove svojim mirisnim cvjetovima i srebrnozelenim lišćem. No, kako bi i dalje izgledale lijepo, treba ih orezati, a u nastavku vam donosimo kako to učiniti. Biljke lavande potrebno je orezivati jednom godišnje kako bi ostale grmolike i pune cvijeća.
Također je dobra orezati tek posađene biljke lavande kako bi se potaknuo snažan, grmolik rast. Obrezivanje lavande može biti zbunjujuće, pogotovo zato što postoji mnogo različitih savjeta. Međutim, danas vam donosimo savjete kada i kako orezati lavandu za najbolje moguće rezultate.
Dakle, ako svoje biljke lavande ne tretirate kao kratkoročni projekt koji treba zamijeniti za nekoliko godina, morat ćete ih orezati kako bi napredovale. Neobrezane biljke lavande mogu brzo postati slabe, velikih kvrgavih grana koje nose malo cvjetova.
Ako kojim slučajem dođu u ovu fazu, teško ih je pomladiti jer rijetko reagiraju na jako oštro obrezivanje. Rezidba je jedina redovita njega koju će većina lavandi trebati kako bi lijepo i bogato rasla u mjesecima koji dolaze.
Obrezivanje se mora provoditi svake godine, a najbolje vrijeme je kasni kolovoz ili početak rujna, čim biljka procvjeta. Ovo osigurava da ima dovoljno vremena za zacjeljivanje prije nego što nastupi mraz i zima.
Međutim, svaki put nakon što cvjetni klas potpuno procvjeta, može se odrezati na dnu gdje se cvjetna stapka susreće s tijelom biljke. To će potaknuti snažan, zdrav rast i održati biljke u dobroj formi.
Odrežite oko 2/3 visine biljke ili malo iznad donja dva niza listova na svakoj stabljici. Pazite da ne zarežete u drvenasti dio biljke koji može uzrokovati štetu.
Dodatno obrezivanje u rano proljeće može biti korisno ako je biljka obilno rasla ljeto prije. Španjolska lavanda se može orezati na pola veličine ako želite preoblikovati biljku. Engleske i francuske sorte lavande mogu se orezati još jače, na trećinu veličine cvata. Međutim, proljetna rezidba može odgoditi cvjetanje biljke.
Lavanda ne daje nove izdanke iz starog stabla, stoga nikada ne orezujte stare, smeđe stabljike bez lišća, inače će biljka uginuti. Zato je stare, zapuštene biljke najbolje zamijeniti, a godišnje obrezivanje će spriječiti da se to dogodi.
Prilikom prvog obrezivanja uklonite sve vretenaste grane ili grane koje se križaju kako bi poprimile oblik bez da ometaju željeni rast. Opće je pravilo, što je biljka jače orezana, to će rasti agresivnije i obrnuto. Važno je imati na umu ovo kada podrezujete biljke jer će to utjecati na njihov budući rast.
Ako je vaša lavanda ukorijenjena, koristite škare za obrezivanje. Uklonite cvjetne stabljike i oko 2,5 cm godišnjeg rasta. Vaš cilj je podrezati vrhove točno iznad drvenastog dijela.
Ako uzgajate francusku lavandu, oštro je orezujte na otprilike 23 cm, nakon prve cvatnje.
Za one koji žele održati lavandu iznimno bogatu, budite nemilosrdni s obrezivanjem isplatit će se. Zapravo, rezanje izdanaka na trećinu, ili na oko 22 cm, idealno je za poticanje puno cvjetova.
Čak i mlade sorte treba orezati. Podrežite ih tako da štipnete vrhove.
Ono što je kritično kod rezidbe je da trebate rezati malo iznad skupine novih izdanaka. Orežite li malo niže, lavanda će umrijeti.
Također pazite da ne režete grane ravno tijekom rezidbe. Umjesto toga režite pod kutom, kako biste zadržali grmolik izgled lavande, potakli veći rast cvjetova s puno lišća.
Nakon rezidbe, možete koristiti reznice za uzgoj vlastite lavande.
Lavandu zalijevajte tek kada primijetite da se tlo potpuno osušilo.
Za najuspješniji rast lavande presadite je svake dvije do tri godine. Tijekom tog procesa lavanda često uvene, no to je sasvim normalna reakcija nakon koje slijedi još bujnije cvjetanje.
Na kraju, tijekom vegetacije u ljetnim mjesecima tlo jednom mjesečno obogatite gnojivom, koje nije potrebno dodavati u hladnijem dijelu godine, piše Jutarnji.hr.
Lavanda se koristi za liječenje prehlade, gripe, upale grla i mnogih infekcija (uključujući stafilokok). Također ju možete upotrebljavati za dezinfekciju i liječenje ogrebotina, opeklina, rana, ekcema, akni, čireva i pelenskog osipa. Isto tako izvrsna je pomoć kod pčelinjeg uboda ili ugriza nekog insekta.