Usporavanje

Senad Softić: Inflacija pada, a cijene iste

Svakako se može očekivati usporavanje rasta inflacije u 2023. godini, kazao je Softić
Gospodarstvo / Novac | 26. 04. 2023. u 07:12 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Sporije nego što je buknula početkom rata u Ukrajini, inflacija se smiruje, ali je u veljači ove godine, podaci za ožujak se još čekaju, u BiH iznosila 12,9 posto.

Građanima BiH, koji su iz mjeseca u mjesec suočeni s poskupljenjima, utjehu ne može predstavljati ni činjenica da je, prema izvještajima državnih zavoda, godišnja stopa inflacije visoka i u zemljama regiona, piše Avaz.

Podaci za veljaču

Tako je u ožujku u Srbiji iznosila 16,2 posto, u Hrvatskoj 10,6, a u Crnoj Gori 10,5 posto.

Guverner Centralne banke Bosne i Hercegovine (CBBiH) Senad Softić podsjeća da su srednjoročne projekcije ključnih makroekonomskih pokazatelja, objavljene u studenom 2022. godine, projicirale inflaciju od 6,3 posto u 2023., odnosno 3 posto u 2024. godini.

''Na osnovu službenih podataka iz siječnja 2023. godine, kao i dostupnih informacija s međunarodnih tržišta u pogledu budućih trendova u segmentu cijena hrane i energenata, procijenjena stopa inflacije za prvi kvartal ove godine iznosi 12,6 posto. Preliminarna procjena inflacije za prvo polugodište je nešto viša u odnosu na procjene iz prosinca i trenutno iznosi 8,6 posto'', kaže Softić.

Prošla godina

Zbog činjenice da u svim izvještajima 2022. godina predstavlja bazni period s kojim se vrši poređenje, a upravo prošle godine inflacija je obarala rekorde, do kraja godine očekuje se njeno usporavanje.

''Svakako da se može očekivati usporavanje rasta inflacije u 2023. godini. Iako ne možemo govoriti o padu prosječnih potrošačkih cijena, već usporavanju njihovog rasta, primarno zbog baznog efekta, faktori koji čine realnim očekivanja da inflacija bude blaža u tekućoj godini su i podaci s međunarodnih tržišta, koji trenutno ukazuju da će pritisak cijena energenata i hrane biti manji u ovoj godini'', ističe Softić.

Inflacija u ožujku u Srbiji iznosila 16,2 posto, u Hrvatskoj 10,6, a u Crnoj Gori 10,5 posto.

Kopirati
Drag cursor here to close