
Skoro dva milijuna maraka Grad Mostar potražuje na osnovu neplaćenih naknada za korištenje gradskih prostora.
Kako je potvrđeno portalu Bljesak.info iz Odjela za financije i nekretnine, ukupna potraživanja po ovoj osnovi za fiskalnu 2020. godinu iznose 1.865.159,71 KM.
Grad Mostar, čija je blagajna u minusu pet milijuna KM, odbio je dati popis dužnika navodeći kako ''sve dok su u nadležnosti rješavanja suda nemaju pravo davati informacije''.
Naveli su kako Služba za nekretnine redovno pokreće postupak naplate eventualno ostalog, nenaplaćenog potraživanja - duga za zakup sa PDV-om putem nadležnog suda.
S druge strane, potvrđeno nam je kako je Grad podnio kaznenu prijavu tereteći Udrugu skakača u vodu 'Mostari' za ''krivotvorenje isprava'', ''prevare'' te ''zlouporabe povjerenja''.
Da prijava postoji, potvrđeno je za Bljesak.info i iz Županijskog tužieljstva HNŽ-a.
Grad navodi kako skakači godinama ne plaćaju. S druge strane, skakači nemaju pojma da ih Grad tereti za bilo što.
''Radi se o poslovnom prostoru površine cca 40 m2 društveno vlasništvo, s pravom raspolaganja općine Mostar, kojeg je navodno Odlukom broj:01-1105/97 od 27.08.1997 godine Predsjedništvo skupštine Općine Mostar dana 23.7. 1997. godine dalo u zakup neposrednom pogodbom Udruzi-Klubu skakača u vodu 'Mostari' iz Mostara. Odluka ne sadrži pečat pored potpisa Predsjednika skupštine općine Mostar kao donositelja Odluke. Navedeni poslovni prostor u vrijeme donošenja odluke odnosno od 1997. pa do 2004. godine nije postojao. Kao takav iz razloga jer je zgrada u kojoj se nalazi prostor bila devastirana i obnovljena tek u srpnju 2004. godine'', navodi Gradska uprava za Bljesak.info.
Predsjednik Udruge Semir Drljević Lovac rekao je kako nema saznanja da se to događa.
''Stvarno ništa ne znam ništa o tome. Promašili su skroz. To nema veze sa skakačima. Netko je to pogriješio dobro. Ja nisam obaviješten o tome'', rekao je Drljević za Bljesak.info dok je glasnogovornik Udruge, Saša Oručević, za Dnevni list rekao kako na adresu Kluba dosad nije stigla “plava koverta”.
''Nemamo nikakvu prijavu, ne znamo o čemu se radi, pa ne bismo ni komentirali. Pročitao sam da se spominje 1997. godina, dakle u tom trenutku klupske prostorije nisu bile tamo gdje su sad (danas je to u sklopu jedne od kula na samom Starom mostu). Druga zbunjujuća stvar je navodna površina od 40 kvadrata. Valjda ćemo, ako je to već točno, i na adresu Kluba dobiti neki poziv ili papir, pa ćemo moći o svemu više. Ne znamo zaista o kojem bi se prostoru moglo raditi, pa ne želimo licitirati. I sve što se pokušava raditi, ako se već pokušava, bojim se – nastoji se samo zbog skretanja pozornosti s nekih drugih stvari'', rekao je Oručević.
Inače, gradska imovina predmet je brojnih natezanja, a Grad Mostar ni sam nije siguran koliko je toga u njegovim rukama. ''Trenutno Grad Mostar raspolaže s oko 200 poslovnih prostora, a za njih 170 ima zaključene ugovore o zakupu ili korištenju poslovnih prostorija'', rečeno je za Bljesak.info iz Odjela za financije i nekretnine Grada Mostara.
Iako Grad kaže da raspolaže ''s oko'' 200 poslovnih prostora, na popisu iz Službenog glasnika nalazi se 229 nekretnina. Grad nije precizan ni kada se radi o sudskim procesima koji se vode protiv onih koji ne plaćaju najam.