Preskoči na sadržaj
bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Metalci

Željezara može raditi još dva tjedna

''Ne prihvaćamo više bilo kakva priopćenja, priče tko je šta uradio ili prebacivanje krivice s jednih na druge. Ova tvornica i industrija čelika mora opstati….''

Predsjedništvo Sindikata metalaca Federacije Bosne i Hercegovine, koje je u ponedjeljak izvanredno zasjedalo u Zenici, dalo je punu podršku Sindikatu Nove Željezare Zenica (NŽZ) u borbi za očuvanje radnih mjesta i integralne proizvodnje čelika u toj kompaniji i Bosni i Hercegovini, a koje ima repromaterijala za rad još za oko dva tjedna.

Sindikati su sačinili šest zaključaka, koje je na današnjoj press-konferenciji prezentirao predsjednik Sindikata metalaca Zeničko-dobojskog kantona Kenan Mujkanović, od kojih je najvažniji da Visoka peć ne smije ostati bez struje.

''Pozivamo sve relevantne subjekte da pokažu maksimalnu odgovornost i postignu dogovor oko načina izmirenja duga'', istaknuo je Mujkanović, koji je naglasio kako bi to značilo i kraj ovog, u regiji jedinstvenog postrojenja.

Gašenje Visoke peći značilo bi i sigurnosni te ekološki problem za lokalno stanovništvo.

Sindikati traže i isplatu plaća radnicima ove kompanije, koju trebaju dobiti 10. travnja, zatim da Zeničko-dobojski kanton isplati povrat dugujućeg poreza NŽZ-a po osnovu PDV-a, dok od Vlade FBiH traže hitno i konkretno uključenje u rješavanje ovog problema, uključujući održavanje tematske sjednice ili donošenje odluka i mjera za spas.

''Ne prihvaćamo više bilo kakva priopćenja, priče tko je šta uradio ili prebacivanje krivice s jednih na druge. Ova tvornica i industrija čelika mora opstati. Od Vijeća ministara tražimo donošenje Odluke o privremenoj zaštiti domaće proizvodnje čelika na prvoj sljedećoj sjednici, odnosno u najkraćem roku'', naglasio je Mujkanović.   

Radnici, poručio je, neće mirno čekati i gledati gašenje svoje kompanije. ''Od svih političkih aktera, stranaka, pozicije i opozicije, tražimo da se suzdrže od međusobnih optuživanja i ubiranja jeftinih političkih poena. Time nam nimalo ne pomažu - naprotiv, radničke probleme guraju skroz u drugi plan, čime suučestvuju u gašenju ove tvornice'', smatra Mujkanović.

Predsjednik Sindikata NŽZ-a Rašid Fetić kazao je da su im pojedinačno podršku dali i sindikati najvažnijih bh. kompanija iz metalskog sektora, a predsjednik Sindikata metalaca FBiH Almir Salihović istaknuo je da se ne žele baviti analitikama, jer je u dosadašnjem razdoblju bezbroj puta i na više mjesta saopćeno kakve sve posljedice može izazvati nedonošenje mjera za zaštitu domaće proizvodnje čelika.

Smatra kako bi ponuda Uprave NŽZ-a Vladi FBiH da preuzme dodatni udio u vlasništvu ove kompaniji, moglo biti jedno od rješenja.

POVEZANO