bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
NAJNOVIJE
Jesmo li pred velikim sukobom?

Francuska se priprema za rat: Zalihe oružja rastu, stiže i krizni priručnik

Francuska ulazi u "ratnu ekonomiju", skladišti topničke cijevi i granate, dok se građani pripremaju za krizne scenarije i potencijalni sukob.

Francuska je započela prebacivanje ključnih dijelova svoje obrambene industrije u "ratnu ekonomiju", s ciljem jačanja vojne spremnosti u slučaju dugotrajnog sukoba. Prema informacijama koje je 19. ožujka objavio francuski medij RTL, Ministarstvo obrane planira osigurati dvogodišnje zalihe topničkih cijevi za samohodne haubice CAESAR.

Plan uključuje skladištenje 200 dodatnih cijevi kako bi se omogućila kontinuirana uporaba haubica tijekom dvije godine. No, vojni analitičari upozoravaju da bi taj broj mogao biti nedovoljan ako dođe do proširenja sukoba ili dužih operacija francuskih snaga u inozemstvu.

U sklopu ovih priprema, proširena je i proizvodnja 155-mm topničkih granata. Tvornica je dobila novu proizvodnu liniju vrijednu pet milijuna eura, čime je godišnja proizvodnja povećana s 30.000 na 60.000 granata. Unatoč trostrukim smjenama i maksimalnom iskorištavanju proizvodnih kapaciteta, Francuska i dalje zaostaje za vojnim industrijama Sjedinjenih Američkih Država i Rusije.

Jedan od najvećih izazova ostaje manjak kvalificirane radne snage. Obrambeni sektor godinama je smanjivao kapacitete, što je dovelo do manjka stručnjaka, a njihova obuka traje najmanje dvije godine.

Osim jačanja industrijskih kapaciteta, francuska vlada priprema i civilno stanovništvo. Do ljeta će svako kućanstvo dobiti krizni priručnik s uputama o postupanju u slučaju rata, prirodnih katastrofa ili velikih zdravstvenih kriza, prema uzoru na švedski model javne spremnosti.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO