50 domačinstava

U ZenicI otpočeo pilot projekt kućnog kompostiranja

U projektu sudjeluje 50 domaćinstava, kojima su na radionici za kompostiranje organskog otpada, uz stručnu podršku u vidu brošura, uručeni i komposteri za njihova dvorišta, a sve s ciljem da ta vrsta otpada ne završi na deponiji.
Gospodarstvo / Flash | 13. 03. 2019. u 13:46 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

FOTO:Fena /  U Zenici otpočeo pilot projekt kućnog kompostiranja

Zeničko komunalno poduzeće "Alba", u saradnji s Njemačkom agencijom za međunarodnu suradnju za održivi razvoj i obrazovanje (GIZ) te Asocijacijom za upravljanje čvrstim otpadom u Bosni i Hercegovini (BASWA), otpočelo je s realizacijom pilot projekta "Kućno kompostiranje na području Grada Zenica".

U projektu sudjeluje 50 domaćinstava, kojima su na radionici za kompostiranje organskog otpada, uz stručnu podršku u vidu brošura, uručeni i komposteri za njihova dvorišta, a sve s ciljem da ta vrsta otpada ne završi na deponiji.

''Udio organskog u komunalnom otpada je između 30 i 40 posto i cilj je da se on izdvoji te kao takav ostane u baštama, odnosno da se vrati kako kompost za obogaćivanje i poboljšanje kvalitete zemljišta. Prvenstveno se može kompostirati zeleni i smeđi otpad biljnog porijekla iz vrtova, ali mi ćemo se više bazirati na ono što se ne smije kompostirati'', kaže menadžer za kvalitetu u poduzeću  Alba" Džafer Dautbegović, koji napominje kako organski otpad razlaganjem na deponijima prouzrokuje pojavu ''staklene bašte''.

''Naš je interes da ovih, 50 zainteresiranih kasnije prenesu iskustva i na svoje susjede te da se taj broj poveća na što više domaćinstava. Da se u 8.400 kanti, koliko ih mi imamo raspoređenih na području grada, prigradskim naseljima ili ruralnim sredinama, vrati kompostiranju otpada koji nastaje u domaćinstvu. To nije ništa novo, jer svaki pravi domaćin to već i sada radi. Ali, ovo je neki poticaj i stručna pomoć za neke koji se nisu time bavili, da im pokažemo na koji će način doći do kvalitetnog komposta, koji neće praviti neugodnu atmosferu i proizvoditi neugodne mirise'', ističe Dautbegović.

Napominje kako, prije svega, meso, kosti i kuhani ostaci hrane, a koji su već na neki način obrađeni, nisu predviđeni ni dobri za kompostiranje, dok je moguće kompostirati lišće, sijeno, travu... te biljni otpad nastao u domaćinstvima u prosecu spravljanja obroka.

Dautbegović najavljuje kako će već tijekom ove godine otvoriti i Reciklažno dvorište, u koje će svi građani tog grada moći predati i neke druge vrste otpada, koji se ne sakupljaju u organiziranom odvozu i koji mogu negativno utjecati na okoliš, zdravlje ljudi i životinja.

Kopirati
Drag cursor here to close