Šupalj džep

Vlada: Nema novca za povećanje mirovina

Gospodarstvo / Flash | 09. 08. 2017. u 10:43 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Povećanje svih mirovina u Federaciji Bosne i Hercegovine za deset posto i izmjene važećeg Zakona o mirovinsko-invalidskom osiguranja narušili bi stabilnost mirovinskog fonda, a prijedlozi nisu provodljivi i zbog nedostatka novca u proračunu, rečeno je nakon današnje sjednice Vlade FBiH, koja je razmatrala ove prijedloge.

Zamjenik premijera i federalni ministar rada i socijalne politike Vesko Drljača je kazao da su ovo prioriteti Vlade FBiH, ali da sada nema mogućnosti za realizaciju.

''Prema podacima Federalnog zavoda MIO, nije moguće povećati ove mirovine. Vlada je zaključila da će kroz novi zakon razmotriti mogućnosti rješenja kojim bi za deset posto bile povećane mirovine ostvarene do 1998. godine, a mirovine ostvarene od 1998. do 2007. godine, kao i ostale, u skladu s financijskim mogućnostima FBiH'', rekao je Drljača.

Uzdrmani sustav

U vezi s izmjenama i dopunama Zakona o mirovinsko-invalidskom osiguranju u FBiH, a koje bi omogućile da više od 30.000 osoba ostvari pravo na umirovljenje, rekao je da bi značajno uzdrmale stabilnost mirovinskog fonda i stabilnost isplata.

Zastupnički dom PFBiH usvojio je, na prijedlog Kluba Socijaldemokratske partije (SDP), ove izmjena, a očekuje se usvajanje i na Domu naroda.

Drljača je najavio da će, ukoliko i ovaj dom usvoji prijedlog, tražiti provjeru procedure kod predlaganja.

Direktor Federalnog zavoda MIO Zijad Krnjić je kazao da povećanje mirovina i uvođenje novih 25.000 i više umirovljenika u sustavu nisu mogući.

Osim što nema sredstava za to, rekao je da bi najniža mirovina bila povećana za 30-ak KM, a najviša za znatno veću cifru.

Za uvođenje umirovljenika iz 2015. i 2016. godine tvrdi da je potrebno oko 130 milijuna KM godišnje.

Broj umirovljenika u 2017. godini je 409.355, a da bi bila osigurana redovnost isplate mirovina Federalni zavod MIO se zadužio kod komercijalnih banaka 74 milijuna KM, te koristi pozajmicu od BH Pošte od 41 milijun KM.

Još se čeka ruski novac

Drljača je potvrdio je Feni da još uvijek sredstva od klirinškog duga nisu dospjela Federaciji te da joj pripada 58 posto od ukupnog iznosa od 125 milijuna dolara.

''Naša ideja je da dobar dio tih sredstava ide na stabilizaciju Federalnog zavoda za mirovinsko i invalidsko osiguranje, a prestali dio na druge socijalne mjere i aktivnosti'', kazao je Drljača.

Na taj način, dodaje, dio novca bi se usmjerio na zaštitu socijalnih kategorija, što je jedna od prioritetnih aktivnosti u narednom periodu.

Podsjećamo, Sporazum između Vijeća ministara BiH i Vlade Ruske Federacije, koji se odnosi na klirinški dug bivšeg SSSR-a, potpisan je u martu ove godine, a na snagu je stupio u junu objavljivanjem u Službenim novinama BiH čime su ispunjeni uvjeti za uplatu 125 milijuna američkih dolara na račun u Centralnoj banci BiH.

Navedeni iznos će se dijeliti po unaprijed utvrđenim postotcima: Federacija BiH 58 posto, Republika Srpska 29 posto, institucije BiH 10 posto i Brčko Distrikt tri posto.

Kopirati
Drag cursor here to close