Vlada Federacije BiH ima razumijevanja za inicijativu Instituta za razvoj mladih KULT da se putem zakonskih izmjena uvede sustav plaćanja poreza na dodanu vrijednost državi tek kada i gospodarstvenici naplate račune koje su izdali svojim kupcima, a ne do 10. u mjesecu, što je dosadašnja praksa.
To je izjavio savjetnik federalnog premijera za ekonomska pitanja Vjekoslav Domljan, koji je danas u Sarajevu moderirao okruglim stolom, na kojem su predstavnici državnog parlamenta i nevladinih organizacija razmatrali navedenu inicijativu, upućenu Vijeću ministara BiH, a koju je podržalo više od 30.000 bh. gospodarstvenika.
''U BiH mora se mijenjati sustav PDV-a jer je konzervativan i rigidan. Imajući u vidu ekonomske probleme potrebno je signalizirati poduzetnicima da se neke promjene vrše, te ohrabriti ih da ostanu u biznisu. U tom smislu ova inicijativa je dobra'', ocijenio je Domljan.
Kaže da je sa stanovišta Vlade FBiH malo teže intervenirati u ovoj oblasti govoreći da je ''sada pitanje iz drugih razloga koliko se može prihvatiti i podržati''.
''Malo je teže raditi u vezi sa zakonom. Neke stvari će se mijenjati, prvenstveno one koje nisu u vezi sa zakonom, a u pogledu inicijative puno toga se veže za zakon i razinu zemlje'', pojasnio je Domljan.
Mišljenja je da bi njeno usvajanje za poljoprivrednike koje su u nekoj zoni borbe za opstanak značio signal da država ne misli samo na sebe nego i na poduzetnike, kojima se treba pomagati tako što će im se olakšati opstanak i razvoj u biznisu.
''Na taj način treba promatrati inicijativu, kao ulaganje u budućnost, a ne držati se kruto, rigidno – samo da se naplati i razmatrati samo onaj fiskalni aspekt. Dakle, aspekt PDV-a koji odgovara državi. Međutim, sustav mora odgovarati i građanima da ga plaćaju sa zadovoljstvom i onda ćemo moći govoriti da postoji razvijen poreski moral'', poručio je Domljan.
Izaslanik u Parlamentarnoj skupštini BiH Saša Magazinović, koji je u formi poslaničkog pitanja uputio inicijativu Vijeću ministara BiH, istakao je da nakon dva mjeseca još nije dobio nikakav odgovor, a koji nije dostavila ni Uprava za neizravno oporezivanje.
To je, ocjenjuje, loš signal u smislu odgovornosti institucija vlasti prema zahtjevima gospodarstvenika, a istovremeno i dobar znak da možda nisu protiv ove inicijative i da ''pokušavaju iznaći način da uđe u Parlamentarnu skupštinu BiH''.
''Mogli smo predložiti zakon sami od sebe, ali želimo da ovo bude zajednička inicijativa, ne bilo kojeg pojedinca, nevladine organizacije i političke stranke. Zato tražimo od Vijeća ministara BiH i Uprave za neizravno oporezivanje da se uključe i nose inicijativu, koju zahtijeva 30.000 gospodarstvenika'' dodao je Magazinović.
Ekonomska stručnjakinja iz KULT-a Ajka Baručić naglasila je da predložena inicijativa ne bi ugrozila proračun zato što se radi o malom gospodarstvu i ograničenom broju gospodarstvenika kojima bi se pomoglo da opstanu, odnosno da dugoročno plaćaju navedeni porez da ne bi došlo do gašenja biznisa.
''Ovaj prijedlog je osnova za izmjene Zakona o porezu na dobit, koje su potrebne kako bi se smanjila opterećenja gospodarstvenika. Plaćanja do 10. u mjesecu donosi veću mogućnost uspješnog poslovanja gospodarstvenicima, koji godišnje ostvaruju promet do milion KM'', rekao je predsjednik Udruženja poslodavaca Brčko Distrikta Ševal Suljkanović.