bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Kao suho zlato

Što je uzrok enormne cijene peleta?

Cijene su već u travnju mjesecu bile iznad godišnjeg prosjeka, kada je tona iznosila 450 KM s prijevozom, ali već danas je to i do 200 KM više.
24.05.2022. u 12:12
text
Ilustracija

"Pelet kao suho zlato, nerealne cijene, profiterstvo bez kraja" tek su neki od komentara na društvenim mrežama na enormne cijene ovog energenta.

Cijene su već u travnju mjesecu bile iznad godišnjeg prosjeka, kada je tona iznosila 450 KM s prijevozom, ali već danas je to i do 200 KM više.

Kontaktirajući proizvođače peleta u Trnovu, Palama, Foči i Sokocu svi ističu da ne primaju narudžbe, a upitno je kažu kako će isporučiti i ranije narudžbe. Neki od njih ističu da ogromne količine peleta izvoze na tržište EU, te da ovdje skoro ni vreća ne ostaje.

U kompaniji Drvosječa, koji svoje ispostave imaju u Sarajevu, Mostaru, Banja Luci, Tuzli i Mostaru trenutno je tona peleta s prijevozom za sva navedena gradska područja 640 KM, a vrećama od 15 kg prodaje se po cijeni od 10 KM.

Poremećaji na svjetskom tržištu doveli su do rasta cijene električne energije, poskupljenja sirovine, rasta cijena nafte i plina koja direktno utiče na proizvodnju plastike koja se koristi u proizvodnji peleta, prenosi Hina.

U travnju mjesecu inicirano je pitanje otvaranja javnog poduzeća, peletare u Kantonu Sarajevo, investicije vrijedne 8,5 milijuna KM. Tada je ministar gospodarstva KS Adnan Delić istaknuo da će ovo Ministarstvo zajedno s KJP “Sarajevo-šume” d.o.o. Sarajevo ući u realizaciju projekta osnivanja tvrtke za proizvodnju peleta, prenosi N1.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO