tužbe

Sindikati poručili: Novaliću, ne igraj se brojkama

Gospodarstvo / Flash | 10. 05. 2016. u 07:29 K.K.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Problem tužbi proračunskih korisnika, a zbog kršenja kolektivnog ugovora, ponovo je aktualiziran nakon što je premijer Federacije BiH Fadil Novalić krajem prošlog mjeseca kazao da će to proračune u FBiH koštati oko milijardu maraka.

Predsjednik Sindikata srednjeg obrazovanja ŽS-a Faruk Bešlić kazao je za Oslobođenje da je ovaj problem nastao, jer “vlade nisu htjele poštovati kolektivni ugovor, razgovor...”, te da premijerova izjava nije utemeljena na egzaktnim podacima.

Struktura tužbi


''On kao i obično hoće napraviti aferu da je to nemoguće isplatiti, da napravi dojam da će zbog tužbi potonuti proračun i Federacija. Rekao je milijarda - gdje mu je struktura tih tužbi? U Sarajevu se kreću tužbe, svih ovdje, trenutne obaveze - blizu 30 milijuna. Ako je Sarajevo najveće što se tiče tih tužbi, a neka svih deset županija imaju toliko, to je 300 milijuna. Odakle mu ta brojka? Nemoguće je da u svim županijama po tužbama po kolektivnim ugovorima bude više od 200 milijuna. Čime se on igra? Inače mu je praksa da se igra brojkama i da se gađa brojkama. Gdje mu je ustavna osnova da može sudske presude pretvarati u nekakve javne dugove. Onda on time potpuno narušava pravni sustav u BiH. Što to nisu privatnici proglasili javni dug kad se oni tuže? Time se pokazuje da ovdje nema pravne države i da je potpuno narušena pravna sigurnost. Spomenuta milijarda maraka je preuveličana od premijera Novalića. Sigurno četiri puta ako se samo odnosi na razlike plaća i naknada. Kakve su to druge obaveze, da to nisu obaveze prema PIO?'', istaknuo je Bešlić.

Predsjednik Samostalnog sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja FBiH Selvedin Šatorović kazao nam je da su svi tužitelji radnici s pravom tužbe podnijeli.

''To su učinili jer im nisu plaće i naknade isplaćivane u skladu sa potpisanim kolektivnim ugovorima. To je i poruka vladama da akti, odnosno ugovori koji se potpišu, moraju biti ispoštovani. Sindikat je više puta inzistirao, tražio i na nekim razinama uspijevao da se potpišu aneksi na te iste granske ugovore, kroz koje smo se za određeni period odricali ugovorenih plaća po kolektivnom ugovoru, razumijevajući situaciju u kojoj se trenutno nalaze proračuni tih razina. Mi smo svim granama, na svim razinama, nudili aneksiranje kolektivnih ugovora i zaustavljanje tih tužbenih zahtjeva. Međutim, vlade su imale drugi plan i zauzele sebi drugačiju strategiju. One su tužile sindikat i željele su da se taj kolektivni ugovor stavi van snage, odnosno sudskim putem obori'', kazao je Šatorović.

Podcrtavajući da je riječ o problemu koji nije od jučer, a imajući u vidu o kojim sredstvima se radi, Šatorović smatra da se u svakom slučaju mora naći rješenje i da “ova zemlja mora pokazati da je pravna država i da mora obeštetiti radnike koji su koristili svoje pravo da dođu do svojih potpisanih zajamčenih prava putem Suda”.

''Prema našim informacijama, brojka ne prelazi 400 do 450 milijuna. To je maksimalan iznos. Sad, odakle premijeru Novaliću milijarda i što je sve ugurao u tu priču o tužbama, meni stvarno nije poznato. Nemojte da u tu priču ulaze nekakvi ostali dugovi koje Vlada FBiH ima prema mirovinskom fondu ili prema nekim drugim društvima, pa da se sve to pakuje preko leđa radnika. To nije dobar potez i treba jasno i glasno izaći i dati pisani izvještaj. Svaka vlada županije, svaka općina, Vlada FBiH imaju prema zakonu o izvršnom postupku evidenciju i vrlo je jednostavno doći do tih podataka, kaže Šatorović.

Upozorenja

Predsjednik UO Sindikata policije Županije Sarajevo Mirza Hadžiabdić naglasio je kako je riječ o pojedinačnim, a ne kolektivnim tužbama, ali da Sindikat daje podršku tamo gdje ima osnove i gdje su uskraćena prava koja su bila definirana zakonima i kolektivnim ugovorima.

''To je nešto što duže vremena traje, što su prouzrokovale vlast i prijašnje vlade svojim odnosnom na način da su jednostrano i bez dogovora i suglasnosti sa sindikatom umanjivali radnička prava i samim tim stvarali pravnu osnovu za podnošenje tužbi koje su rezultirale milijunskim iznosima. Točne iznose ne mogu reći, jer mi nisu poznati. Nažalost, prijašnje vlade nisu imale razumijevanja, sindikat je upozoravao na to da je potrebno postići određenu vrstu dogovora, kompromisa, prije svega kako bi te tužbe prestale, a da se nađe način na koji način da se one izvršne sudske presude naplate, kazao je Hadžiabdić.

Kopirati
Drag cursor here to close