Shigehiko Nishihama

Razmisliti o preseljenju japanskih kompanija iz Češke, Slovačke, Poljske i Mađarske u BiH

Knjiga sadrži informacije o povijesti, geografiji, kulturi, politici, ekonomiji, međunarodnim odnosima, svakodnevnom životu u BiH, odnosu i suradnji s Japanom.
Gospodarstvo / Flash | 20. 09. 2019. u 16:14 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Predstavnik Agencije za unapređenje stranih investicija u BiH (FIPA) u Japanu Shigehiko Nishihama sudjelovao je u kreiranju sadržaja stručne knjige napisane o Bosni i Hercegovini pod zajedničkim autorstvom s drugim japanskim stručnjacima.

Knjiga sadrži informacije o povijesti, geografiji, kulturi, politici, ekonomiji, međunarodnim odnosima, svakodnevnom životu u BiH, odnosu i suradnji s Japanom.

To je prvi put da je jedna takva knjiga o BiH napisana i objavljena u Japanu u okviru izdavačke kuće Akashi - Shoten iz Tokija. Više od 20 stručnjaka pisalo je pod zajedničkim autorstvom. Gotovo svi su profesori sa Sveučilišta, vladini službenici i diplomati.

Ova knjiga napisana je pod vodstvom dr. Nobuhira Shibe, poznatog profesora za područje bivše Jugoslavije, uključujući između ostalih i bivšeg veleposlanika u BiH Hideoa Yamazakija i diplomatu Veleposlanstva Japana Atsushija Saitoja.

U Japanu postoje profesori i specijalisti za bivšu Jugoslaviju, ali vrlo je malo onih koji se bave Bosnom i Hercegovinom. Međutim, tu je predstavnik FIPA-e koji već 30 godina prati događanja u BiH, te je ujedno i vodeći posrednik između dvije zemlje na polju ekonomske i kulturne suradnje.

Nishihama piše da je BiH vrlo atraktivna za ulaganje, da raspolaže potencijalima u različitim oblastima koji bi mogli biti interesantni japanskim investitorima, pri tome ističući da je vrijeme za razmatranje preseljenja japanskih kompanija iz Češke, Slovačke, Poljske i Mađarske u BiH.

U knjizi se također govori o posjeti izaslanstva japanskih kompanija tijekom 2016. godine BiH, koja je organizirana u suradnji s FIPA-om, te o izvozu bh. vina u Japan počev od ožujka 2014., te prvim posjetima japanskih turista BiH, čiji broj se svake godine povećava i danas iznosi oko 6.000 turista godišnje. Također, autor ističe dolazak japanske kompanije preciznih strojeva pod nazivom Tsubaki - Nakashima koja je investirala u BiH u 2017., te sada nosi naziv TN Bosnia doo Konjic, što predstavlja veliki značaj za bh. gospodarstvo.

Također, istaknuta je činjenica da japanske kompanije u Europskoj uniji koriste proizvode i dijelove strojeva koje kompanija Bekto Precisa proizvodi u Goraždu.

Knjiga je imala vrlo dobar odziv, te se već nalazi u mnogim javnim bibliotekama i knjižarama širom Japana.

Autori smatraju da će ona doprinijeti japanskim investicijama u BiH, kao i povećanju broja turista. Nishihama će i dalje nastaviti činiti napore kako bi privukao konkretne investicije iz Japana, priopćeno je iz FIPA-e.

Kopirati
Drag cursor here to close