Preskoči na sadržaj
bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Mještani apeliraju

Prije će turbine nego struja? 17 kuća na Planinici još uvijek u mraku

Mještani Planinice ponovno traže pomoć Grada Mostara, HNŽ-a i Elektroprivrede HZ HB jer 17 kuća već više od 20 godina nema električnu energiju.

Mještani Planinice na području Mostara ponovno su uputili apel nadležnim institucijama tražeći rješavanje dugogodišnjeg problema nedostatka električne energije, navodeći kako 17 kuća na tom području i dalje nema struju.

Prema njihovim navodima, bez električne energije je sedam kuća u Selinama te deset kuća kod Velike Trnovače.

"Ne govorimo o napuštenom području. Govorimo o kućama, ljudima, obiteljima i njihovoj imovini", poručili su mještani.

Traže uključivanje svih razina vlasti

Javni apel uputili su institucijama Bosne i Hercegovine, Hercegovačko-neretvanske županije i Grada Mostara, tražeći da zajedno s JP Elektroprivreda HZ HB pronađu konkretno i trajno rješenje.

Posebno ističu kako se istodobno na području Planinice planiraju veliki energetski projekti, uključujući vjetroelektrane, zbog čega smatraju da je opravdano ponovno otvoriti pitanje elektrifikacije preostalih kućanstava.

Na području Planinice i Jastrebinke Elektroprivreda HZ HB planira dvije vjetroelektrane s ukupno 18 vjetroturbina, za koje je ranije pokrenuta izrada procjene utjecaja na okoliš.

"Ne tražimo privilegiju. Ne tražimo ništa posebno. Tražimo osnovne uvjete za život i jednak odnos prema svim građanima", naveli su.

Od Grada Mostara, HNŽ-a i institucija viših razina vlasti traže da saslušaju mještane, izađu na teren i zajedno s Elektroprivredom HZ HB utvrde mogućnost trajnog rješavanja problema.

"Nakon 20 godina čekanja, vrijeme je za struju", poručili su mještani Planinice.

Problem traje više od dva desetljeća

Bljesak.info ranije je pisao o zahtjevu mještana Planinice upućenom JP Elektroprivreda HZ HB, u kojem su tražili elektrifikaciju dijela naselja kod Velike Trnovače, na putu prema repetitorima.

Mještani su tada tvrdili kako dio Planinice bez električne energije živi više od 20 godina, iako su ranije platili postavljanje drvenih električnih stupova. Prema njihovim navodima, stupovi su uništeni u požaru 2002. godine, a problem nakon toga nije riješen.

U ranijem zahtjevu upozoravali su i kako bez osnovne infrastrukture, prije svega električne energije, teško mogu razvijati poljoprivredu, stočarstvo i seoski turizam.

Od nadležnih su tada tražili obnovu i postavljanje električne mreže, jasan rok za završetak radova te službeni odgovor o poduzetim i planiranim koracima.

Sada su apel proširili na Grad Mostar, HNŽ i više razine vlasti, uz poruku kako Planinica nakon dva desetljeća čekanja traži trajno rješenje.

POVEZANO