Poduzeće DHD Zenica, u vlasništvu supruge federalnog zastupnika Arnela Isaka, nastavilo je dobivati poslove na tenderima javnih organa, unatoč tome što je takva praksa izričito zabranjena važećim Zakonom o sukobu interesa u organima vlasti Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH).
Ovaj slučaj pokreće zabrinutost zbog evidentnog sukoba interesa, zbog čega je Transparency International (TI) BiH zatražio reakciju Etičke komisije Parlamenta FBiH, prenosi Transparentno.ba.
Etički kodeks jasno nalaže zastupnicima da odstupe s funkcije u slučaju nastupa sukoba interesa ili nespojivosti funkcija, u skladu s važećim Zakonom.
Iako komisija ima mogućnost izricanja sankcija, bitno je naglasiti da nadležno tijelo za utvrđivanje sukoba interesa u FBiH nije postojalo od 2013. godine, što omogućava firmama u vlasništvu političara da nastave nesmetano ostvarivati profit kroz javne nabavke.
Firma DHD Zenica prošle godine dobila je nekoliko značajnih tenderskih poslova od javnih institucija. Jedan od posljednjih tendera vrijedan je oko 55.000 KM i odnosi se na sukcesivnu nabavku goriva za Ministarstvo unutrašnjih poslova Zeničko-dobojske županije.
Osim toga, firma je sklopila okvirni sporazum za nabavku goriva, ulja i maziva s Institutom za zdravlje i sigurnost hrane Zenica, vrijedan oko 93.000 KM (bez PDV-a).
Također, DHD Zenica je dobila tender od JP "Grijanje" Zenica u vrijednosti od skoro 26.000 KM, kao i posao za JP za upravljanje sportskim objektima Zenica u vrijednosti od 11.0
Iako firma u 2023. godini nije imala prihoda, prošle godine izvještaj je prikazao promet od 2,5 milijuna KM i dobit od preko 84.000 KM.
TI BiH već godinama upozorava na sukob interesa koji nastaje kada političari i njihova rodbina ostvaruju značajne javne poslove. Od dolaska Arnela Isaka na funkciju, firme povezane s njegovom obitelji primile su unosne poslove od institucija vlasti u FBiH.
Tako je, primjerice, firma Condor d.o.o. Zenica, koja je ranije bila u vlasništvu supruge ministra unutrašnjih poslova FBiH Rame Isaka, bila dio konzorcijima koji je dobio tender Elektroprivrede BiH vrijedan skoro 14 milijuna KM.
Nakon javnog pritiska, firma je u studenom prošle godine promijenila vlasničku strukturu, te je sada u vlasništvu Arnese Memić.
Slučaj porodice Isak jasan je primjer kršenja Zakona i zloupotrebe pravnog vakuuma koji je nastao 2013. godine kada je nadležnost za utvrđivanje sukoba interesa oduzeta Centralnoj izbornoj komisiji (CIK).
Od tada, u FBiH ne postoji nadležno tijelo za utvrđivanje sukoba interesa, dok vlasti kontinuirano opstruiraju usvajanje novog zakona.
Aktualna Vlada FBiH je u svibnju 2023. godine povukla iz parlamentarne procedure važan zakon o sprečavanju sukoba interesa "na doradu".
TI BiH je tada upozorio da će povlačenje prijedloga zakona odgoditi potrebne promjene, jer je prijedlog već prošao određene procedure i usuglašavanja.
Novi zakon nikada nije vraćen u parlamentarnu proceduru, usprkos deklarativnoj posvećenosti borbi protiv korupcije i ispunjavanju prioriteta na europskom putu, koji izričito traži unapređenje zakonodavstva koje se odnosi na ovu oblast.
Bez usvajanja novog zakona, vlasti FBiH i dalje omogućavaju obiteljima političara da ostvaruju unosne poslove putem javnih nabavki, čime je očito došlo do daljnjeg slabljenja borbe protiv korupcije.