bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Gdje se najviše krši zakon, što građani prijavljuju?

Porastao broj prijava nakon uvođenja minimalca; Početak promjene ili kratkotrajna reakcija?

Što je pokrenulo lavinu prijava, koje su najčešće nepravilnosti i kako institucije odgovaraju na navode radnika
12.05.2025. u 14:42
text

Nakon što je Vlada Federacije Bosne i Hercegovine uvela novu odluku o najnižoj plaći i pokrenula platformu ''Zaštita radnika'', radnici širom entiteta masovno su počeli prijavljivati poslodavce zbog kršenja radničkih prava.

Više od 1000 prijava dostavljeno je u samo dva i pol mjeseca, a inspekcijski organi već su izrekli stotine kazni.

Buđenje tihe većine

Pokretanjem platforme ''Zaštita radnika'', Vlada FBiH je otvorila kanal za sigurno i efikasno prijavljivanje nepravilnosti, što se, prema broju zaprimljenih prijava, pokazalo kao prijeko potreban potez.

"Platforma je za kratko vrijeme postala glas onih koji su godinama šutjeli – i taj glas se sada jasno čuje i donosi promjene", navode iz Vlade FBiH za N1.

Više od 1000 prijava građana obrađeno je od nadležnih Porezne uprave FBiH i Federalne inspekcije, koje su provele ciljane inspekcijske nadzore. Prema navodima Vlade, time se ne samo štite radnici, već se stvara i pošteno poslovno okruženje.

Šta su pokazale inspekcije?

Porezna uprava FBiH je, na osnovu 502 prijave zaprimljene preko sustava ''Zaštita radnika'', izvršila 259 inspekcijskih nadzora. Kako navode za N1, zbog ponavljanja istih prijava za iste subjekte, broj inspekcija nije identičan broju prijava.

''Najčešće utvrđene nepravilnosti odnose se na angažovanje radnika bez radno-pravnog statusa, neevidentiranje prometa, isplatu plata ‘na ruke’ i neplaćanje doprinosa'', ističu iz Porezne uprave FBiH.

Do sada je izdano 106 prekršajnih naloga, s ukupnim novčanim kaznama koje dostižu 160.900 KM. Građani i dalje mogu anonimno prijaviti nepravilnosti putem posebnih telefonskih i elektronskih kanala koje uprava omogućava.

Tri županije vrhu po broju nepravilnosti

Federalna uprava za inspekcijske poslove primila je oko 950 prijava u periodu ožujak-travanj 2025. Najveći broj prijava odnosi se na poslodavce iz Kantona Sarajevo, Tuzlanskog i Unsko-sanskog kantona, a kršenja uključuju isplatu plaća ''u kiverti'', nepoštivanje ugovora o radu i neuplaćene doprinose.

''Najveći broj prijava odnosi se na poslodavce iz realnog sektora. Evidentiran je i određeni broj nepotpunih prijava po kojima nije moguće postupiti'', navode iz Federalne inspekcije.

S obzirom na nadležnosti, ističu, dio prijava je već proslijeđen županijskim inspekcijama i Poreznoj upravi. Prikupljeni podaci bit će objedinjeni i dostavljeni Uredu premijera FBiH, a sankcije će zavisiti od prirode povrede propisa.

Početak promjene ili kratkotrajna reakcija?

Institucije u FBiH, kako je vidljivo, koordinirano djeluju u cilju suzbijanja sive ekonomije i zaštite radničkih prava. Vlada FBiH poručuje da je spremna dodatno jačati inspekcijske kapacitete i unaprijediti međuinstitucionalnu saradnju.

''Ovo je prva Vlada FBiH u historiji koja je sistemski pristupila zaštiti radnika. Radnička prava se ne smiju i neće kršiti bez posljedica'', pohvalili su se iz Vlade.

Iako ohrabruje broj prijava i institucionalni odgovor, ostaje pitanje hoće li se ovakav trend odlučne zaštite radničkih prava i transparentnosti nastaviti dugoročno. Prve reakcije iz prakse govore o pozitivnim pomacima, no efikasnost sustava ''Zaštita radnika'' uvelike će ovisiti o daljoj političkoj volji, inspekcijskom kapacitetu i podršci samih radnika da i dalje dignu svoj glas.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO