Prvi maj

Oni će janjadi jesti, a šta ću ja?

Gospodarstvo / Flash | 01. 05. 2016. u 06:48 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

"Kako ću čekati Prvi maj? Oni će janjadi jesti, a šta ću ja? Ako budem imao malo krompira u rerni ću ispeći. Žao mi je moje djece", rekao je za N1 Mehmed Terzić iz Tuzle, koji ima mnogo razloga da prosvjeduje, a nijedan da slavi Međunarodni praznik rada.

Više od 30 godina rada u tuzlanskom TTU-u, od toga polovina staža mu je uvezano, a plaću nije dobio dvije godine.

Naime, u Federaciji BiH od 487 tisuća zaposlenih, za 454 tisuća se redovno uplaćuju doprinosi. Mehmed Terzić samo je jedan od 33 tisuća radnika za koje poslodavci ne plaćaju obveze prema državi.

Ipak, prvomajski praznik tradicionalno u Bosni i Hercegovini bude bogato proslavljen na izletištima širom zemlje. Prosvjedna okupljanja, za razliku od Zapada, su rijetka ili ih nema. Ove godine, središnje sindikalno okupljanje najavljeno je u Zenici.

"Pozvali smo sve zaposlene, članove sindikata. Očekujemo dolazak i umirovljenika. I očekujem ubuduće da nam se i oni pridruže u borbi za radnička prava", rekao je Saudin Sivro iz SSS BIH.

Osim brojnih zaposlenih koji ne uživaju u plodovima svog rada, u našoj zemlji mnogo je i onih koji nemaju priliku da zarade. Ocjena Europske komisije je da je stopa nezaposlenosti i dalje alarmantna, ali da je zabilježen blagi pad nezaposelnosti za 1,5 posto. Razlog je lanjsko povećanje industrijske proizvodnje za 3,2 posto.

Međutim, već početkom ove godine industrijska proizvodnja vrtoglavo pada, u siječnju 3,3 posto, a u veljači više od 6 posto. Premijer Federacije, Fadil Novalić, ipak sa smješkom dočekuje 1. svibnja, zadovoljan rezultatima svojih reformi.

S 392.000 nezaposlenih u trenutku preuzimanja federalne vlade, broj ljudi bez posla smanjen je na 384 tisuće.

"Prvi put nakon 10 godina broj je počeo padati, 6.000 je bio prosječni godišnji rast. Mi sad imamo 9 tisuća, znači da je pao broj nezaposlenih", kazao je Novalić.

I u Republici Srpskoj broj nezaposlenih je smanjen za nekoliko tisuća u posljednje četiri godine. Broj onih koji rade u Republici Srpskoj s 238 tisuća 2011. godine povećan je na 246 tisuća lani. No, navodni uspjesi oba entiteta nisu ni blizu predizboirnih obećanja, niti su poticajni da ih poltičari ističu, a radnici slave, navodi N1.

Kopirati
Drag cursor here to close