Tijekom prošle godine u azijskih vodama nestalo je 85 teretnih i putničkih brodova, tako da stručnjaci sve više spominju nastanak novog Bermudskog trokuta.
Naime, šest od 10 najvećih gubitaka dogodilo se u blizini azijskih zemalja. Prema izvještaju kompanije za osiguranje, Allianz subsidiary Global Corporate & Specialty, vode oko južne Kine, Indokine, Indonezije i Filipina mjesta su jedne četvrtine svih gubitaka i nestanaka brodova.
Kao glavni uzrok nesreća, a potom i nestanaka brodova stručnjaci ističu loše održavanje brodova ili preopterećenje pogotovo putničkih brodova, piše 100posto.hr.
Također, loše vrijeme, pogotovo oluje odigrale su veliku ulogu u nestancima brodova. No, kao jedan od velikih problema navodi se i nedostatak sigurnosnih standarda, ali isto tako i nedostatak provođenja pravila, pogotovo u Aziji. Najgore posljedice bile su 2016. godine kada je brod T. S. Taipei pukao na dva dijela nakon čega se napunio vodom kroz pukotinu na vratima broda.
Zatim New Mykonos, brod od 81.000 tona, nasukao se na Madagaskaru u veljači te je potonuo nakon 10 tjedana i to je bio gubitak najvećeg broda u proteklih godinu dana, piše 100posto.hr.
Stručnjaci naglašavaju da problem leži i u tome što brodovi postaju sve veći, čime se stvaraju sve veći rizici za ukrcavanje, a druge strane veliki problem leži i u činjenici da brodske kompanije kako bi uštedjele na novcu, često zapošljavaju posadu s niskim kvalifikacijama i iskustvom.